REKLAMA
Autor: Rafal Sochacki Opublikowano: 29 stycznia 2019

Wszystko o muzeach farmacji w Polsce

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Czy Wy też będąc dziećmi chcieliście podróżować w czasie? Dzięki takim miejscom jak te jest to możliwe… Mowa oczywiście o muzeach, w których historia ożywa, a my możemy poczuć się jakbyśmy cofnęli się w czasie. Dzięki takiej podróży po przeszłości możemy się wiele dowiedzieć nie tylko o naszych przodkach, ale również o nas samych. Dla nas szczególne znaczenia będą miały muzea farmacji, którym bliżej się przyjrzymy w poniższym artykule.

Muzeum farmacji im. mgr farm. Antoniny Leśniewskiej w Warszawie

Zostało otwarte 26 stycznia 1985 roku. Patronką muzeum została Antonina Leśniewska, pierwsza kobieta, która otrzymała tytuł magistra farmacji. Od 2002 roku jest oddziałem muzeum Warszawy. Pierwotnie mieściło się ono przy ul. Marszałkowskiej 72, aktualnie możemy podziwiać jego zbiory w kamienicy przy ul. Piwnej 31/33. Do tej pory udało się zgromadzić prawie 2,5 tysiąca eksponatów. Znajdziemy tam kilka stałych ekspozycji tematycznych:

 • Officina sanitatis, przedstawiająca wnętrze apteki z dwudziestolecia międzywojennego.
 • Materia medica, to kolekcja utensyliów, opakowań oraz naczyń aptecznych.
 • Kolor i szlif, obrazujące materiały używane do produkcji naczyń.
 • Forum magistry Antoniny Leśniewskiej, gdzie możemy znaleźć jedyny ocalały egzemplarz patronki muzeum wydany w 1901 roku w Sankt Petersburgu.
 • Leki Kampo w japońskiej tradycji, pokazujące integralną część japońskiego przemysłu farmaceutycznego.

W tym roku muzeum dostało nominację do Nagrody dla Europejskiego Muzeum Roku. Finał konkursu odbędzie się w maju w Sarajewie. Jeżeli chcecie odwiedzić warszawskie muzeum możecie to zrobić od poniedziałku do soboty w godzinach 9:00-17:00.

REKLAMA

Muzeum Zakładu Historii  Farmacji w Lublinie

Placówka powstała w 1975 roku i znajduje się na ul. Grodzkiej 5a, praktycznie kilka kroków od rynku. Muzeum obejmuje dwie sale:

REKLAMA
 • W pierwszej eksponuje się dawne meble apteczne oraz kolekcje szkła laboratoryjnego i narzędzi używanych przez farmaceutów.
 • W drugiej sali znajduje się zbiór dokumentów, recept, etykiet leków, a także bogata kolekcja wag.

Obiekt jest czynny przez cały rok od wtorku do piątku w godzinach 10:00-17:00 (w sezonie zimowym 9:00-16:00). Wstęp do muzeum jest  bezpłatny.

Muzeum Historii Medycyny i Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku

Muzeum UMBi funkcjonuje od maja 2011 roku i znajduje się w głównej siedzibie uniwersytetu-dawnym Pałacu Branickich. Zgromadził ponad 10 000 eksponatów z różnych dziedzin medycyny i farmacji. Możemy tam znaleźć kolekcje m.in. farmaceutyczne, chirurgiczne, stomatologiczne, rentgenowskie, ginekologiczne, okulistyczne i laryngologiczne. Łączna powierzchnia muzeum to 600m2. Najciekawsze eksponaty jakie możemy zobaczyć w obiekcie:

 • Manuał apteczny z 1847 roku.
 • Aparat rentgenowski firmy Simens&Halske z 1921 roku.
 • Fotel ginekologiczny, który należał do prof. Aleksandra Krawczuka.
 • Fotel ginekologiczny, będący częścią wyposażenia gabinetu stomatologicznego dr. Józefa Kubiczka w Białej.

Placówka jest otwarta od wtorku do piątku w godzinach 10:00-17:00 oraz w weekendy od godziny 9:00 do 17:00.


Muzeum Farmacji Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego

Założone w Krakowie w 1946 roku. Aktualnie mieści się przy ul. Floriańskiej 25. Ekspozycja zajmuje wszystkie pięć pięter kamienicy. Pierwsze piętro poświęcone jest Ignacemu Łukasiewiczowi, wynalazcy ropy naftowej, możemy tam odnaleźć apteczkę Łukasiewicza, rękopiśmienny manuał apteczny, czy też inwentarz apteki w Brzostku. W sali na drugim piętrze możemy znaleźć eksponaty związane z Tadeuszem Pankiewiczem, który w czasie okupacji prowadził aptekę „Pod Orłem” w krakowskim gettcie.

W bibliotece muzealnej możemy znaleźć stare zielniki, antidotaria, farmakopee i wiele innych druków związanych z historią aptekarstwa. Na szczególną uwagę zasługuje urządzenie elektryczne do sterylizacji recept oraz kolekcja odważników. Obejmuje historię aptekarstwa od średniowiecza do współczesności. Obiekt jest otwarty od wtorku do soboty.


Muzeum Farmacji Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu

Obiekt znany jest pod nazwą „Dom Śląskiego Aptekarza”. Choć został otwarty w listopadzie 2011roku, to pomysły na otwarcie  rodziły się wiele wcześniej. Mieści się przy Kurzym Targu w XIII wiecznej kamienicy. Warto podkreślić, że budynek od XIII wieku aż do 1951roku był siedzibą apteki i mieszkaniem dla aptekarza. Zaraz po przekroczeniu progu muzeum trafiamy do sali ekspedycyjnej, gdzie wydawano leki. Znajdziemy tutaj szereg surowców farmaceutycznych oraz zabytkowych mebli. Wystrój pomieszczenia pozwala przybliżyć klimat dawnej apteki, gdzie poza lekami mogliśmy zakupić także kosmetyki, wina, wypieki, przyprawy i inne.

W piwnicy muzeum mieści się rekonstrukcja pracowni alchemicznej. Możemy zobaczyć tam również sprzęt do ciężkiej obróbki surowców. Zobaczymy tutaj różnego rodzaju młyny, ścieraczki do ziół, czy też prasy. Prezentowane są także sterylizatory, mieszadła do maści i wiele innych. Sala na pierwszym piętrze poświęcona jest lekowi naturalnemu. Możemy tutaj zobaczyć wyciągi, nalewki, ekstrakty, mnóstwo surowców naturalnych, a także rekonstrukcje gabinetu aptekarza. Ekspozycję na drugim piętrze natomiast poświęcono lekom syntetycznym i półsyntetycznym i metodom ich produkcji. Muzeum jest czynne codziennie oprócz poniedziałku w godzinach do 10:00- 18:00 (17:00 w weekendy).


Muzeum Farmacji Wielkopolskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej w Poznaniu

Otwarte w czerwcu 1989 roku. Znajduje się przy ulicy Marcinkowskiego 11. Eksponaty, które możemy tam znaleźć pochodzą z darowizn wielkopolskich farmaceutów, a także z Muzeum Farmacji UJ w Krakowie. Wśród eksponatów widnieją tutaj meble w stylu neorenesansowym, naczynia apteczne, archiwalia i księgozbiór fachowy łączący około 1500 woluminów. Wstęp do muzeum jest bezpłatny. Możemy tutaj gościć w wtorki, środy i piątki w godzinach od 9:00 do 15:00.


Muzeum Historii Farmacji im. prof. Jana Muszyńskiego

Mieści się od 2008roku w kamienicy przy Placu Wolności 2 w Łodzi. Do tej pory w muzeum zgromadzono ponad 3 tysiące eksponatów. Wśród pomieszczeń muzeum znajdziemy tutaj m.in. wnętrze apteki, zielarnie, recepturę, bibliotekę i inne. Wśród cennych eksponatów możemy tutaj wymienić: meble apteczne, przyrządy do wytwarzania różnych postaci leku, pokaźną kolekcje wag analitycznych oraz moździerzy i starych wydań farmakopei. Dużym zainteresowaniem wśród osób odwiedzających muzeum cieszy się stół recepturowy, gdzie prezentowane są dawne sygnatury, a także przebieg przygotowania proszków i pigułek. Poza stałą ekspozycją często są tutaj organizowane wystawy tymczasowe związane z tematyką miejsca. Muzeum jest czynne od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 16:00 (o godzinie 15:00 ostatnie wejście).


Muzeum Medycyny i Farmacji w Sosnowcu

Najmłodszy tego typu obiekt w Polsce, otwarty niedawno, bo w grudniu 2018 roku. Mieści się na parterze Domu Studenta przy ulicy Ostrogórskiej 30. Składa się z ośmiu  pomieszczeń, na potrzeby dydaktyki powstały tam również dwie sale seminaryjne. Duże zaciekawienie wzbudza rekonstrukcja sali operacyjnej obrazująca jak wyglądały dawniej operacje, gdzie głównym narzędziem chirurgicznym była piła. Możemy zobaczyć tutaj pierwszą endoprotezę stawu biodrowego, płucoserce oraz wiele innych. Uwagę przyciągają również kolekcje sprzętów diagnostycznych, których się już nie używa. Istotnym elementem muzeum jest zielarnia, do której eksponaty przyleciały aż z Toskanii we Włoszech. Na studentach farmacji największe wrażenie robią tzw. „wieczyste pigułki”, czyli pigułki z arsenem, które można było stosować wielokrotnie. W przyszłości planowane są tutaj różnego rodzaju warsztaty dla dzieci i młodzieży, gdzie można będzie zobaczyć przygotowanie różnych postaci leku.


Muzeum Historyczne Miasta Krakowa- „Apteka Pod Orłem”

Aptekę „Pod Orłem” założył mgr Józef Pankiewicz w 1909 roku. Obecnie apteka jest oddziałem Muzea Historycznego miasta Krakowa. Wystawa składa się z 6 części prezentowanych w dawnych pomieszczeniach aptecznych. Meble, sprzęty oraz naczynia apteczne  zrekonstruowano na podstawie zachowanej dokumentacji i relacji świadków. Ciekawym uzupełnieniem wystroju apteki są prezentacje, filmy oraz zdjęcia związane z historią apteki i getta, a także Zagładą Żydów krakowskich.  Wystawa jest otwarta codziennie, z wyjątkiem drugiego wtorku każdego miesiąca.


Muzeum Farmacji w Bydgoszczy

Muzeum „Pod Łabędziem” powstało w 2003 roku. Mieści się przy ulicy Gdańskiej 5 w Bydgoszczy. Ekspozycja składa się z 3 elementów:

 • Zielarnie, gdzie znajdziemy niezbędne narzędzia używane do przyrządzenia leków ziołowych. Na ścianach można zauważyć różne XIX wieczne ryciny, które budują wyjątkowy klimat wspólnie z starymi zielnikami i dyplomami medycznymi.
 • Laboratorium galenowe, miejsce gdzie wytwarzano leki z surowców roślinnych, zwierzęcych oraz mineralnych. Do dziś zachowało się wiele urządzeń do produkcji tabletek, czopków, maści, a także innych postaci leku.
 • Biblioteka muzealna w której możemy zobaczyć ponad 5 tysięcy woluminów poświęconych farmacji i medycynie.

Muzeum aktualnie pozostaje nieczynne. W związku z zamknięciem apteki w 2017 roku, zbiory muzeum przejęło Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy.


Jak możemy zauważyć oferta tego typu obiektów w Polsce jest naprawdę pokaźna i warto poświęcić chwilę swojego czasu na małą wyprawę do zakątków historii farmacji. Jest to wspaniała okazja do poszerzenia swojej wiedzy i zobaczenia wielu interesujących eksponatów.

Bibliografia:

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych