REKLAMA
Autor: Redakcja Aptekarz pl Opublikowano: 28 kwietnia 2020

Wybieraj sam co doradzić! Pacjent z bólem neuropatycznym

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Pan Krzysztof przyszedł do Twojej apteki z prośbą o radę. Słyszał od sąsiadów, że pomagasz pacjentom w ich problemach z leczeniem. Kojarzysz pana Krzysztofa, bo odkąd zaczął się leczyć w poradni bólu, częściej odwiedza aptekę. Pacjent pyta się, czy Thiocodin pomógłby mu przy kaszlu, który zaczął się tydzień temu. Uznajesz, że trzeba więcej czasu poświęcić pacjentowi.

(fot. shutterstock)

REKLAMA

Dane pacjenta

Płeć mężczyzna
Wiek 55 lat
Wzrost 178 cm
Waga 85 kg
Choroby Nadciśnienie tętnicze
Hypercholesterolemia
Ból neuropatyczny
Choroba refluksowa przełyku
REKLAMA

Leki

Lek Dawkowanie
Co-Valsacor 80+12,5 (walsartan + hydrochlorotiazyd) 1-0-0
Amlozek (amlodypina) 5 mg 0-0-1
Zahron (rosuwastatyna) 10 mg 0-0-1
Egzysta (pregabalina) 75 mg 1-0-1
Controloc 40mg 1-0-0

Wywiad

Pan Krzysztof od 7 lat leczy się na nadciśnienie tętnicze. Od roku lekarz nic nie zmieniał w farmakoterapii, gdyż ciśnienie tętnicze było w normie. Ponadto od 5 lat pacjent leczy hipercholesterolemię. Dodatkowo pół roku temu stwierdzono u pana Krzysztofa chorobę refluksową. Niestety 2 tygodnie temu skończył mu się pantoprazol. Chory prosi Cię o dobranie jakiegoś preparatu bez recepty.

Pan Krzysztof 4 miesiące temu złamał kość przedramienia. Wymagała zespolenia chirurgicznego. Niestety po jakimś czasie od zabiegu, zaczął odczuwać piekący ból w ręce. Lekarz zdiagnozował u niego ból neuropatyczny i włączył pregabalinę. Leczenie przyniosło właściwy skutek i ból jest zdecydowanie mniejszy.

Pan Krzysztof prosi Cię o poradę w kwestii chrypki i suchego kaszlu, który męczy go od tygodnia. Problem z chrypką ma zwykle w godzinach porannych. Pyta Cię, czy Thiocodin byłby dla niego dobrym lekiem. Kiedyś go stosował przy kaszlu i mu pomagał.

Co robisz?

  1. Proponujesz panu Krzysztofowi preparat OTC z pantoprazolem w dawce 20 mg. Potwierdzasz, że Thiocodin będzie skutecznym lekiem na suchy kaszel.
  2. Zalecasz zastosowanie ziołowego preparatu powlekającego na kaszel. Thiocodin nie będzie bezpieczny dla pana Krzysztofa.
  3. Wystawiasz receptę farmaceutyczną na preparat zawierający pantoprazol w dawce 40 mg. Zalecasz zastosowanie ziołowego preparatu powlekającego na kaszel. Thiocodin nie będzie bezpieczny dla pana Krzysztofa.
Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych