REKLAMA
Autor: Redakcja Aptekarz pl Opublikowano: 6 lutego 2020

Wybieraj sam – klarytromycyna z monakoliną K i simwastatyną

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

W poniedziałek przed południem odwiedza Cię pan Antoni. Jest to jego kolejna wizyta w ciągu tygodnia. Jest Twoim stałym pacjentem, emerytowanym urzędnikiem, z którym się dobrze rozmawia. Tym razem cierpi z powodu ostrego zapalenia zatok. Lekarz zalecił mu Klacid 500 mg 2 razy dziennie. Pamiętasz jednak o innych lekach chorego, a poza tym pan Antoni pyta o preparat zawierający monakolinę K.

Informacje o pacjencie

Płeć mężczyzna
Wiek 68 lat
Wzrost 180
Waga 85 kg
Choroby Nadciśnienie tętnicze
Hipercholesterolemia
Ostre zapalenie zatok

 

REKLAMA
REKLAMA

Leki 

Lek Dawkowanie
Polsart Plus 80 + 12,5 1-0-0
Amlopin 5 mg 0-0-1
Simvasterol 20 mg 0-0-1
Bisocard 2,5 mg (bisoprolol) 1-0-0
Klacid 500 mg 1-0-1
Momester aer do nosa 1-0-1
Enterol 1-0-1

Wywiad

Pan Antoni od 20 lat leczy się na nadciśnienie tętnicze, a od 10 lat na hipercholesterolemię. Od 5 lat ciśnienie tętnicze jest stabilne, w związku z czym leki pozostają bez zmian. W zeszłym tygodniu pan Antoni był u kardiologa, który zlecił mu zrobienie lipidogramu. Pacjent w piątek odebrał wyniki. Okazało się, że cholesterol i LDL jest podwyższony pomimo stosowania diety i leczenia simwastatyną.

Poza tym w weekend był z wnukiem na wyjeździe za miasto. Dużo czasu spędzili na zewnątrz i pan Antoni wrócił do domu chory. Zaostrzeniu uległo zapalenie zatok przynosowych, które leczył od ponad tygodnia. W związku z tym wybrał się do POZ, jednak nie udało mu się dostać do swojej lekarki. Lekarz zastępujący zapisał klarytromycynę w dawce 500 mg co 12 godzin, ze względu na uczulenie p. Antoniego na amoksycylinę. Poza tym ma stosować steryd donosowy.

Jak już wiesz, pacjent ma problemy ze zbyt wysokim LDL. Chory bardzo się tym przejął i pyta czy do czasu wizyty u kardiologa może zastosować preparat z monakoliną K. Słyszał, że jest to naturalny sposób na obniżenie złego cholesterolu.

Co doradzisz? (kliknij w jedną z opcji poniżej)

  1. Wydajesz zapisane leki (Klacid i Momester) oraz polecasz dobry preparat zawierający Monakolinę K. Sugerujesz zmianę leczenia hipolipemizującego.
  2. Wydajesz zapisane leki (Klacid i Momester), ale odradzasz stosowanie Monakoliny K. Monakolina K to naturalna statyna (lowastatyna), a pan Antoni stosuje już simwastatynę. Sugerujesz zmianę leczenia hipolipemizującego.
  3. Zalecasz odstawienie symwastatyny na czas leczenia klarytromycyną i odradzasz stosowanie Monakoliny K.  Do symwastatyny p. Antoni może wrócić po 14 dniach od zakończenia leczenia antybiotykiem. Sugerujesz zmianę leczenia hipolipemizującego.
Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych