REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 14 sierpnia 2019

Wybierasz się na aktywny wypoczynek? W trosce o swoje stawy zabierz ze sobą lek, który może ci pomóc!

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Wakacje to okres wzmożonej aktywności fizycznej i długotrwałego przebywania na świeżym powietrzu. Bezsprzecznie jest to również ta część roku, kiedy doświadczamy zwiększonej liczby urazów i nadwyrężeń, zwłaszcza w kontekście układu ruchu. Warto zatem pamiętać, aby wybierając się na aktywny wypoczynek, zabrać ze sobą odpowiedni preparat, który pomoże zmniejszyć ból i zapewni nam komfort wypoczynku.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Co mówią statystyki?

Aktualne statystyki prowadzone przez Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS) mówią o tym, że blisko 64% Polaków wyjedzie w najbliższe wakacje na co najmniej dwudniowy wypoczynek [1]. Statystyki Benefit System donoszą natomiast, iż Polacy coraz chętniej i regularnie spędzają aktywnie wolny czas, a odsetek osób aktywnych fizycznie wśród naszego społeczeństwa wynosi 62% [2]. Biorąc pod uwagę fakt, że w grupie nieaktywnej fizycznie znajdują się emeryci czy też osoby pracujące fizycznie, liczba osób regularnie uprawiających sport jest rzeczywiście okazała. Wśród osób aktywnych blisko 20% stanowią tzw. gracze, czyli miłośnicy gier zespołowych, a blisko 15% to zaawansowani pasjonaci sportu i wyzwań. Gdy zestawimy to z faktem, że średnio 34–65% osób biegających intensywnie doznaje w tym okresie kontuzji – klarownie widać, jak istotne jest zaopatrzenie się przed wypoczynkiem w pomocny w tej sytuacji lek [3].

REKLAMA

Czym kierować się przy wyborze właściwego preparatu?

Choć na rynku farmaceutycznym dostępnych jest wiele preparatów na problemy stawowo-mięśniowe, to przy wyborze konkretnego z nich należy brać pod uwagę kilka istotnych kwestii. Przede wszystkim warto wybrać formę działającą miejscowo – czyli aplikację na skórę. Przegląd dostępnych badań wyraźnie pokazuje, iż terapia miejscowa NLPZ odznacza się równie wysoką skutecznością, co terapia doustna [4]. Co więcej, spośród przebadanych 11 różnych terapii łagodzących ból w chorobie zwyrodnieniowej stawów (farmakologicznych, niefarmakologicznych, chirurgicznych) to właśnie terapia miejscowymi NLPZ uzyskała najlepsze efekty [4]. Niska liczba skórnych działań niepożądanych i znikoma liczba działań ogólnoustrojowych to główne atuty terapii miejscowej NLPZ [4]. Warto wspomnieć również o fakcie, iż w przypadku niektórych NLPZ podanie ich na skórę pozwala o 40% zmniejszyć dawkę doustną towarzyszących substancji z grupy NLPZ [5].

REKLAMA
KORZYŚCI Z ZASTOSOWANIA MIEJSCOWEGO NLPZ JAKO LEKU P/BÓLOWEGO
Możliwość uniknięcia efektu 1. przejścia
Możliwość uniknięcia interakcji lek-lek przy podaniu doustnym
Obniżenie ryzyka wystąpienia ciężkich ogólnoustrojowych działań niepożądanych
Utrzymanie wysokiej skuteczności leczniczej (na poziomie terapii doustnej)

Tabela 1. [4, 5]

Czy forma i skład preparatu mają znaczenie?

Preparaty do podania miejscowego występują w różnych formach. Zdecydowaną zaletą skutecznego i wygodnego preparatu na skórę jest zastosowanie go w formie żelowej. Konsystencja żelu zapewnia łatwą aplikację leku na skórę oraz pozwala w razie potrzeby na wygodne jego usunięcie z powierzchni ciała [6, 7]. Hydrożele stanowią także dogodny sposób „zawieszenia” w nich substancji czynnej, a przy zastosowaniu dodatkowych związków można również regulować tempo i stopień uwalniania z nich substancji leczniczych [6, 7]. Związkiem takim jest chociażby alkohol oleinowy, który dla substancji lipofilnych stanowi swoisty promotor wchłaniania, zwiększając stopień przenikania ich przez skórę [8]. Z punktu widzenia pacjenta istotnym zapewne będzie fakt, iż żele nie pozostawiają na skórze tłustych pozostałości, jak chociażby niektóre maści. Patrząc z perspektywy aktywnego wypoczynku i dalekich wyjazdów – jest to bezsprzecznie bardzo istotna kwestia.

Skoro wiadomo już, że miejscowe NLPZ odznaczają się dużą skutecznością p/bólową i p/zapalną warto zastanowić się, który z nich wyróżnia się na tle innych. Na podstawie aktualnych badań substancją taką wydaje się być diklofenak. Jego zalety to:

 • wysoka skuteczność p/bólowa, zwłaszcza dla wyższych stężeń (2,32%) – zastosowanie takiego stężenia pozwala o 4 dni skrócić czas leczenia [9, 10];
 • najwyższa wśród przebadanych w badaniu NLPZ szybkość przenikania przez skórę (zwłaszcza dla form żelowych) [5];
 • wysoki stopień penetracji przez warstwę rogową naskórka do głębiej położonych warstw skóry – ze względu na małe rozmiary cząsteczki oraz jej właściwości lipofilowe [5];
 • wysoki współczynnik ITAA, tj. wskaźnik miejscowej aktywności p/zapalnej – co oznacza, że diklofenak ma pozytywny stosunek przenikania przez skórę do stężenia osiąganego w tkance docelowej [5];
 • niska biodostępność ogólna – jedynie 0,4–2,4% dawki podanej na skórę dostaje się do osocza versus podanie doustne, co w odniesieniu do chociażby etofenamatu (20%) jest wynikiem bardzo korzystnym [5, 11];
 • stężenie w tkance docelowej (chrząstka stawowa, torebka maziowa) po podaniu miejscowym jest o 295% większe niż po podaniu doustnym [5];
 • długotrwały efekt leczniczy – diklofenak penetrując przez naskórek, kumuluje się w skórze. Stamtąd jest on uwalniany do tkanek dotkniętych procesem zapalnym – długotrwale redukując odczucia bólowe [5].

Czy każdy preparat z diklofenakiem jest tożsamy?

Zważywszy na fakt, że preparatów zawierających diklofenak w formie żelowej jest na rynku co najmniej kilka – zwróćmy uwagę na pozostałe ich właściwości. Szybkość działania gwarantuje zastosowana forma żelowa, nie wszystkie jednak leki zawierają w swoim składzie dodatkowe promotory wchłaniania. Lekiem spełniającym to kryterium jest żel Voltaren Max.

Kolejnym istotnym aspektem jest zastosowana dawka substancji czynnej. Żel Voltaren Max posiada w swoim składzie wysokie stężenie diklofenaku – dokładnie 2,32% [10]. Tak wysoka dawka substancji leczniczej pozwala na stosowanie go 2 x dziennie, co zapewnia pacjentowi do 24 godzin komfortu – przy niskim ryzyku działań niepożądanych [9, 10]. Jeśli powyższe zalety zsumuje się z szybkim przenikaniem diklofenaku przez skórę, otrzymujemy lek, który idealnie wpasuje się w listę rzeczy, jakie warto zabrać ze sobą na aktywny wypoczynek!

Literatura:

 1. Komunikat z badań – wyjazdy wypoczynkowe Polaków w 2018 roku i plany na rok 2019, Nr 23/2019, CBOS.
 2. Badanie aktywności fizycznej oraz sportowej Polaków, Multisport Index 2018.
 3. Czynniki ryzyka i najczęstsze urazy narządu ruchu u osób uprawiających biegi długodystansowe, Anna Lewandowska, Dorota Ratuszek-Sadowska, Jarosław Hoffman, Anetta Hoffman, Monika Kuczma, Leszek Landowski, Wojciech Hagner, Journal of Education, Health and Sport, 2017; 7(8): 855–877.
 4. Relative efficacy and safety of topical non-steroidal anti-inflammatory drugs for osteoarthritis: a systematic review and network meta-analysis of randomized controlled trials and observational studies, Cheo Zeng, Jie Wei, Monica Persson, Aliya Sarmanova, Michael Doherty, Dongxing Xie, Yilun Wang, Xiaoxiao Li, Liatan Li, Huizhong Long, Guanghua Lei, Weiya Zhang, Br J Sports Med., 2018 May; 52(10): 642–650.
 5. Skin penetration and tissue permeation after topical administration of diclofenac, Martina Hagen, Mark Baker, Current Medical Research and Opinion, 2017, Vol. 33, No. 9, 1623–1634.
 6. Materiały hydrożelowe i ich zastosowanie w medycynie, Michał Wrzecionek, Monika Szymaniak, Agnieszka Gadomska-Gajadhur, Wydawnictwo Naukowe Tygiel sp. z o.o., Lublin 2018.
 7. Hydrożele jasko nowoczesna postać leku, Katarzyna Sosnowska, Gazeta Farmaceutyczna 2/2009.
 8. Czynniki wpływające na penetrację składników aktywnych przez skórę, M. Jaworska, E. Sikora, J. Ogonowski, Wiadomości chemiczne, 2011, 65, 3–4.
 9. Efficacy and safety of diclofenac diethylamine 2,32% gel in acute ankle sprain, Hans-Georg Predel, Sandra Hamelsky, Morris Gold, Bruno Giannetti, Official Journal of the American College of Sports Medicine, 2012.
 10. Charakterystyka Produktu Leczniczego Voltaren Max.
 11. Charakterystyka Produktu Leczniczego Traumon.

CHPL/CHVOLT/0038/19a

VOLTAREN MAX, diklofenak dietyloamoniowy 23,2 mg/g, żel. Wskazania do stosowania: Voltaren MAX jest wskazany do stosowania u dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 14 lat. Produkt działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo. Stosowany jest w miejscowym leczeniu: Dorośli i młodzież powyżej 14 lat: pourazowych stanów zapalnych ścięgien, więzadeł, mięśni i stawów (np. powstałych wskutek skręceń, nadwerężeń lub stłuczeń), bólu pleców , ograniczonych stanów zapalnych tkanek miękkich takich, jak: zapalenie ścięgien, łokieć, tenisisty, zapalenie torebki stawowej, zapalenie okołostawowe. Dorośli (powyżej 18 lat): ograniczonych i łagodnych postaci choroby zwyrodnieniowej stawów. Dawkowanie i sposób podawania: Dorośli i młodzież powyżej 14 lat Dawkowanie: Voltaren MAX działa przeciwbólowo do 12 godzin, stosowany dwa razy na dobę. Produkt należy delikatnie wcierać w skórę w miejscu bólu. Ilość żelu należy dostosować do rozmiarów miejsca zmienionego chorobowo: ilość żelu od 2 g do 4 g (ilość odpowiadająca wielkości owocu wiśni do rozmiarów orzecha włoskiego) jest odpowiednia do leczenia obszaru o powierzchni 400 – 800 cm2. Po zastosowaniu produktu należy umyć ręce, chyba, że to właśnie ręce są miejscem leczonym. Czas leczenia zależy od wskazań i od reakcji na leczenie. Pourazowe stany zapalne i reumatyzm tkanki miękkiej: nie należy stosować dłużej niż 14 dni, o ile nie zalecono inaczej. Zwyrodnienie stawów (powyżej 18 lat): należy stosować do 21 dni, o ile nie zalecono inaczej. Należy skontaktować się z lekarzem po 7 dniach stosowania żelu w przypadku braku poprawy lub nasilenia się objawów chorobowych. Stosowanie u dzieci i młodzieży (poniżej 14 lat): Brak wystarczających danych dotyczących skuteczności i bezpieczeństwa stosowania produktu u dzieci i młodzieży poniżej 14 lat. Stosowanie u młodzieży (powyżej 14 lat): U młodzieży powyżej 14 lat, w razie konieczności stosowania produktu leczniczego przez dłużej niż 7 dni w leczeniu bólu, lub w przypadku pogorszenia się objawów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem. Stosowanie u osób w podeszłym wieku (powyżej 65 lat): W przypadku stosowania produktu Voltaren Max u osób w podeszłym wieku należy stosować dawkowanie jak u osób dorosłych. Przeciwwskazania: nadwrażliwość na diklofenak lub na którąkolwiek substancję pomocniczą produktu, u pacjentów, u których napady astmy, pokrzywka, czy ostre nieżyty błony śluzowej nosa są wywoływane przez kwas acetylosalicylowy lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, ostatni trymestr ciąży, u dzieci i młodzieży poniżej 14 lat. Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania: Nie można wykluczyć możliwości wystąpienia ogólnoustrojowych działań niepożądanych w przypadku stosowania produktu Voltaren MAX na duże powierzchnie skóry lub podczas stosowania długotrwałego.Voltaren MAX należy stosować tylko na nieuszkodzoną powierzchnię skóry. Należy unikać kontaktu żelu z oczami i błonami śluzowymi, nie połykać. Należy zaprzestać stosowania produktu, jeśli po jego użyciu pojawi się wysypka skórna. Voltaren MAX może być stosowany jednocześnie z nieokluzyjnymi bandażami, ale nie należy stosować go pod opatrunki uniemożliwiające dostęp powietrza. Informacje o niektórych składnikach produktu: Voltaren Max zawiera glikol propylenowy, który u niektórych osób, może powodować podrażnienie skóry. Produkt zawiera butylohydroksytoluen, który może powodować miejscową reakcję skórną (np. kontaktowe zapalenie skóry) lub podrażnienie oczu i błon śluzowych. Działania niepożądane: Działania niepożądane obejmują łagodne i przemijające objawy skórne w miejscu zastosowania. W bardzo rzadkich przypadkach mogą wystąpić reakcje alergiczne. Działania niepożądane (Tabela 1) zostały zestawione według częstości ich występowania, zaczynając od najczęściej występujących, według następującej konwencji: bardzo często (≥1/10); często (≥ 1/100, < 1/10); niezbyt często (≥ 1/1000, < 1/100); rzadko (≥ 1/10 000, < 1/1000); bardzo rzadko (< 1/10 000); częstość nieznana (nie może być określona na podstawie dostępnych danych).W obrębie każdej z grup objawy zostały zestawione według malejącej ciężkości. Zakażenia i zarażenia pasożytnicze: Bardzo rzadko: Wysypka grudkowata; Zaburzenia układu immunologicznego: Bardzo rzadko: Nadwrażliwość (w tym pokrzywka), obrzęk naczynioruchowy; Zaburzenia oddechowe, klatki piersiowej i śródpiersia: Bardzo rzadko: Astma; Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej: Często: Wysypka, wyprysk, rumień, świąd, zapalenie skóry (w tym kontaktowe zapalenie skóry); Rzadko: Pęcherzykowe zapalenie skóry; Bardzo rzadko: Reakcje nadwrażliwości na światło. OTC – Lek wydawany bez recepty. Pozwolenie Prezesa URPL WM i PB nr 20030. Podmiot odpowiedzialny: GlaxoSmithKline Consumer Healthcare Sp. z o.o. v. XII.2015.

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych