Wydanie surowca recepturowego nie jest wykonaniem leku recepturowego | farmacja.pl

Wydanie surowca recepturowego nie jest wykonaniem leku recepturowego

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2016-11-25 09:41:27 /

Zdaniem Ministerstwa Zdrowia wydanie surowca farmaceutycznego w oryginalnym opakowaniu wytwórcy lub w opakowaniu własnym apteki nie jest traktowane jako wykonanie leku recepturowego, a tym samym nie podlega refundacji.

Dyrektor Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji, Izabela Obarska, w piśmie do dyrektor Małopolskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia informuje, że w rozumieniu ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne (Dz.U. z 2008 r. Nr 45 poz. 271 z późn. zm.) wyrażonej w przepisie art. 2 pkt 12 tej ustawy, lekiem recepturowym jest produkt leczniczy sporządzony w aptece na podstawie recepty lekarskiej, a w przypadku produktu leczniczego weterynaryjnego - na podstawie recepty wystawionej przez lekarza weterynarii.

- Zatem w przypadku wykonania leku recepturowego w aptece według receptury wskazanej na recepcie lub na podstawie receptury farmakopealnej, taki lek jest kwalifikowany do leków recepturowych i może podlegać refundacji po spełnieniu warunków określonych w odrębnych przepisach – pisze Obarska.
- Natomiast wydanie surowca farmaceutycznego w oryginalnym opakowaniu wytwórcy lub w opakowaniu własnym apteki nie jest traktowana jako wykonanie leku recepturowego. Taki przypadek kwalifikuje się jako sprzedaż surowca farmaceutycznego i nie podlega refundacji ze środków publicznych – wyjaśnia dyrektor Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji. - Dodatkowo należy wskazać, że w przypadku sprzedaży leku w opakowaniu własnym apteki, na tym opakowaniu powinny być przedstawione informacje odnośnie numeru serii, terminu ważności oraz wytwórcy sprzedawanego w aptece surowca farmaceutycznego.

Izabela Obarska wskazuje, że niezależnie od wydawanej pacjentowi ilości leku, nie jest refundowana ze środków publicznych sprzedaż jednoskładnikowych surowców farmaceutycznych takich jak na przykład balsam peruwiański, glukoza lub zioła. Podobnie nie podlega refundacji ze środków publicznych sprzedaż wieloskładnikowych surowców farmaceutycznych takich jak na przykład zakupiona przez aptekę gotowa maść cholesterolowa czy też gotowe mieszanki ziół.

- Natomiast w przypadku wykonania w aptece maści cholesterolowej według receptury farmakopealnej lub wskazanej na recepcie, tak przygotowany lek jest lekiem recepturowym I może podlegać refundacji ze środków publicznych po spełnieniu warunków określonych w odrębnych przepisach – przyznaje dyrektor Obarska dodając, że podobnie może podlegać refundacji sporządzona w aptece mieszanka ziół wykonana na podstawie receptury określonej na recepcie lub na podstawie receptury farmakopealnej.

Źródło: NIA

Udostępnij
PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj