REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 8 listopada 2019

Wydanie w aptece surowca farmaceutycznego nie będzie refundowane

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Nie podlega refundacji sprzedaż jednoskładnikowych oraz wieloskładnikowych surowców farmaceutycznych wydanych pacjentowi w oryginalnym opakowaniu wytwórcy lub jego części w opakowaniu własnym apteki. Taką interpretację przepisów przedstawił Narodowy Fundusz Zdrowia w odpowiedzi na pismo Naczelnej Izby Aptekarskiej.

Naczelna Izba Aptekarska wystosowała na początku października zapytanie do Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie zasad refundacji jednoskładnikowych leków recepturowych. Kilka dni temu wpłynęła odpowiedź NFZ w tej kwestii. Urzędnicy wyjaśniają, że problematyka ta była omawiana już w 2016 roku podczas prac Zespołu do spraw Refundacji Leków Recepturowych, pracującego przy Departamencie Gospodarki Lekami Narodowego Funduszu Zdrowia. W tej sprawie wypowiadała się też dr n. farm. Elwira Telejko – krajowy konsultant w dziedzinie farmacji aptecznej. W rezultacie opracowano komunikat, który został za pośrednictwem wojewódzkich oddziałów NFZ przekazany do aptek i punktów aptecznych (czytaj więcej: Jednoskładnikowy lek recepturowy nie będzie refundowany).

– Komunikat Narodowego Fundusz Zdrowia w spawie sprzedaży jednoskładnikowych oraz wieloskładnikowych surowców farmaceutycznych w aptekach, miał na celu przekazanie informacji o zasadach refundacji leków recepturowych, w zakresie surowców farmaceutycznych wydawanych w oryginalnym opakowaniu wytwórcy, lub jego części w opakowaniu własnym apteki – czytamy w piśmie NFZ (czytaj również: Kwestia nowej stawki VAT na surowce recepturowe budzi wątpliwości).

REKLAMA

A z komunikatu tego wynika, że nie podlega refundacji ze środków publicznych sprzedaż jednoskładnikowych oraz wieloskładnikowych surowców farmaceutycznych w oryginalnym opakowaniu wytwórcy lub jego części w opakowaniu własnym apteki, niezależnie od wydanej pacjentowi ilości leku (czytaj więcej: Oto 12 najczęstszych błędów w wycenie leków recepturowych).

REKLAMA

Innymi słowy wydawanie jednoskładnikowych (np. balsam peruwiański, wazelina biała) oraz wieloskładnikowych (np. maść cholesterolowa, gotowe mieszanki ziół) surowców farmaceutycznych w oryginalnym opakowaniu wytwórcy lub jego części w opakowaniu własnym apteki, nie jest traktowane jako wykonanie leku recepturowego, ale jako sprzedaż gotowego surowca farmaceutycznego lub sporządzenie fasunku aptecznego, które nie podlega refundacji (czytaj więcej: Surowiec farmaceutyczny to nie lek recepturowy i nie podlega refundacji).

Źródło: ŁW/WOIA

1334_ko_1967_2019-nfz-prezes-ws-p-395-2019-ws-jednoskladnikowego-leku-recepturowego

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych