Wydział Farmaceutyczny w Szczecinie już w 2017 roku? | farmacja.pl

Wydział Farmaceutyczny w Szczecinie już w 2017 roku?

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2016-12-29 08:38:38 /

Rektor Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie przyznaje, że farmacja jest dla niego kierunkiem strategicznym, o którego jak najszybsze wprowadzenie będzie zabiegał. Wniosek o jego utworzenie ma być złożony już w styczniu.

– Podejmujemy wysiłki, aby nowy kierunek farmacja powstał u nas najszybciej, jak będzie to możliwe - przyznaje prof. Bogusław Machaliński. - Tu potrzebna jest jednak pomoc naszych radnych, samorządowców, władz miasta i regionu. Farmacja jest bowiem kierunkiem strategicznym – nie tylko dla uczelni, ale właśnie także dla miasta oraz regionu. Będziemy szkolić farmaceutów, niezbędną kadrę dla aptek, ale i na potrzeby przemysłu farmaceutycznego. To będzie się wiązało z nowymi patentami, wynalazkami, wdrożeniami. Praca naszych naukowców i absolwentów powinna być też – mówiąc w dużym uproszczeniu – komercjalizowana, współtworzyliby oni innowacyjną gospodarkę w regionie.

Farmacja na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym miała ruszyć już w tym roku, jednak okazało się to zbyt dużym wyzwaniem organizacyjnym.
- Wyposażenie dydaktyczne, bez bieżących odczynników, jednego tylko zakładu, technologii postaci leku czy inaczej ujmując farmacji stosowanej, kosztuje ok. 20 milionów złotych - wylicza Rektor. - A takich zakładów tworzących jeden kierunek powinno być kilkanaście! Dlatego nie jesteśmy w stanie zrobić tego własnymi siłami i dlatego tak kluczowa jest współpraca z radnymi, prezydentem miasta i marszałkiem województwa.

- Działamy na wszystkich możliwych kierunkach i bardzo cenimy sobie życzliwość władz samorządowych, marszałka Olgierda Geblewicza i Urzędu Miasta, radnych poszczególnych klubów. Szczególne podziękowania kieruję do prezydenta Piotra Krzystka, który pomaga nam na przykład w zapewnieniu mieszkań dla farmaceutów, których musimy ściągnąć z zewnątrz, ponieważ nie posiadamy odpowiednio wykwalifikowanych osób w naszych zasobach kadrowych. Dzięki tej pomocy mam mocne poczucie, że idziemy w dobrym kierunku. Na początku stycznia będziemy chcieli złożyć wniosek o utworzenie kierunku farmacja - mówi w wywiadzie dla 24kurier.pl profesor Machaliński.

Cała rozmowa dostępna pod tym adresem

Źródło: 24kurier.pl

Udostępnij
PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj