REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 6 grudnia 2018

Wynik przetargu nie może być powodem zamiany leków u pacjenta

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

WSA wydał właśnie wyrok dotyczący słynnej decyzji Rzecznika Praw Pacjenta (RPP) z 11 czerwca 2018 r. Zarówno decyzja, jak i wyrok (VII SA/Wa 1940/18) są istotne dla pacjentów. Dotyczą bowiem zamawiania terapii przez szpital na potrzeby ich leczenia.

Zastosowanie leku zależne od przetargu

Dotychczas szpital uzależniał zastosowanie leku u pacjentów leczonych w ramach programów lekowych od wyniku odpowiedniego przetargu. Nie zachowywano wymagań aktualnej wiedzy medycznej przy zmianie leku u pacjentów.

W rozpatrywanej sprawie chodziło o leki biologiczne. To szczególna grupa leków, których zamiana nie powinna być automatyczna. Należy ją przeprowadzać ostrożnie i pod wpływem decyzji lekarskiej, także z udziałem pacjenta. Jednak konkluzja wyroku ma charakter ogólny i ma zastosowanie do wszystkich terapii lekowych (czytaj więcej: VIDEO: Zamiana leku może łamać prawa pacjenta).

REKLAMA

Nakaz uwzględnienia wiedzy medycznej

Najpierw RPP a teraz WSA uznali, że praktyka, która występowała w szpitalu, jest naruszeniem zbiorowych interesów pacjentów. Rzecznik stwierdził, że szpital dokonując zamówienia przez przetarg, zawsze powinien mieć na względzie wymagania aktualnej wiedzy medycznej u konkretnych pacjentów w zakresie zasadności zmiany bądź kontynuowania leczenia danym lekiem. Dodał także, że zasadą powinno być to, iż kontynuuje się leczenie tym samym lekiem, który był stosowany poprzednio.

REKLAMA

Rzecznik Praw Pacjenta zobowiązał szpital, by wprowadził wewnętrzną procedurę dotyczącą dostawy leków i ich ordynowania w ramach programów lekowych. W treści procedury ma znaleźć się nakaz uwzględniania wymagań aktualnej wiedzy medycznej przy zmianie u pacjentów danych leków. Nie może ona być uzależniona od wyniku przetargu zorganizowanego przez szpital.

Źródło: IK/prawo.pl

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych