REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 22 października 2019

Wyrzucanie dwóch fiolek leku to „aktualna praktyka kliniczna”?

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Wczoraj Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt wykazu leków refundowanych, który będzie obowiązywał od 1 listopada. Na liście znalazła się szczepionka Novo-Helisen Depot do leczenia początkowego. Nadal jednak nie będzie refundowana dawka leku niezbędna to leczenia podtrzymującego. Co to oznacza dla pacjentów?

W lipcu szczepionka odczulająca Novo-Helisen Depot 3 do immunoterapii alergii na roztocza kurzu domowego w stężeniu podtrzymującym straciła refundację. W rezultacie jej cena dla stosujących ją pacjentów znacznie wzrosła. Szczepionka w ramach refundacji kosztowała ok. 250 zł, teraz ta cena wynosi ok. 700 zł. Od kilku miesięcy trwały negocjacje między dystrybutorem leku i ministerstwem zdrowia (czytaj więcej: Szczepionka odczulająca… za 1400 zł?).

Firma Allergopharma-Nexter, przedstawiciel podmiotu odpowiedzialnego dla leku Novo-Helisen Depot w Polsce, na swojej stronie internetowej upubliczniła pismo skierowane do ministra zdrowia. Wnioskowała w nim o podwyższenie ceny leku do ok. 700 zł i objęcie go refundacją. Jest tylko mały haczyk. Refundacją może być objęta jedynie szczepionka odczulająca sprzedawana w dwupaku po dwie fiolki w cenie blisko 1400 zł. Wzrost ceny firma tłumaczyła m.in. urealnieniem ceny do rzeczywistych kosztów produkcji i cen obowiązujących w Europie. Jednocześnie trwały też negocjacje dotyczące ceny Novo-Helisen Depot (stężenia 1-3) do leczenia początkowego (czytaj więcej: Los alergików w rękach Ministra Zdrowia. Czy szczepionka będzie refundowana?).

REKLAMA

Pismem z 3 października firma zapowiedziała, że zrezygnuje ze znacznej części własnej marży, akceptując cenę zbytu zaproponowaną przez Ministerstwo Zdrowia w trakcie negocjacji. W rezultacie szczepionka potrzebna do leczenia początkowego pozostanie na wykazie leków refundowanych. Jej cena w opublikowanym wczoraj projekcie wykazu wynosi 19,41 zł dla pacjenta. Refundowana jednak nadal nie będzie szczepionka leczenia podtrzymującego (czytaj więcej: Jest już projekt nowego wykazu leków refundowanych).

REKLAMA

W swoim piśmie firma Allergopharma-Nexter wskazuje, że taka sytuacja będzie skutkować marnotrawieniem dużej ilości leku. Zdaniem firmy „aktualna praktyka kliniczna” polega bowiem na tym, że pacjenci w trakcie leczenia podtrzymującego wykupują Novo-Helisen do leczenia początkowego. W opakowaniu leku znajdują się bowiem trzy fiolki o trzech stężeniach szczepionki. Do leczenia podtrzymującego potrzeba jest tylko trzecia z nich, dlatego pozostałe dwie są wyrzucane.

Źródło: ŁW/Allergopharma-Nexter

191002_NHD_pismo_do_MZ

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych