REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 18 stycznia 2019

Wyszków: dyżury nocne ustalone, choć nie wszyscy się na nie godzą

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Zarząd powiatu w powiecie wyszkowskim ustalił nowy harmonogram godzin prac aptek w Wyszkowie. Ponieważ nie ma komu dyżurować w nocy, dyżury te zostaną podzielone między 14 aptek, które cyklicznie będą przyjmowały klientów w godzinach o 20.00 do 6.00 rano.

Projekt nowego harmonogramu muszą zaopiniować burmistrz, wójtowie gmin i samorząd aptekarski, ale zarząd powiatu nie musi brać ich pod uwagę. Zgodnie z ustaleniami każdej aptece przypadną średnio po 2–3 dyżury w miesiącu.

Jak przyznał wicestarosta powiatu Leszek Marszał, ustalono harmonogram, mimo że nie wszyscy właściciele aptek popierają tę propozycję. Ponadto starostwo nie posiada instrumentów, aby egzekwować ten harmonogram. Jednak jego nieprzestrzeganie to złamanie prawa lokalnego, w ramach którego ustalany jest rozkład godzin. Niektórzy aptekarze sprzeciwiali się, ponieważ brakowało u nich pracowników na stanowisku magistra farmacji. A tylko taka osoba może sprawować dyżur nocą.

REKLAMA

Zarząd powiatu odbył z właścicielami aptek już kilka spotkań. Rozmowy zakończyły się na konsultacjach z radcami prawnymi. Aptekarze powoływali się na przepisy dotyczące swobody działalności gospodarczej. Proponowali także, by uchwalić harmonogram pracy do godz. 23.00. Argumentowali to tym, że dyżury lekarzy mających prawo do wydawania recept są do godz. 18.00 lub 20.00. Jednak taka forma uchwały zostałaby uchylona przez wojewodę. Ostateczna decyzja zostanie podjęta przez radę powiatu na najbliższej sesji 30 stycznia 2019 r. Jednocześnie zarząd i rada powiatu planują wystosować w tej sprawie odpowiednie stanowisko zarówno na konwent Związku Powiatów Polskich, jak i do Ministerstwa Zdrowia.

REKLAMA

Źródło: IK/wyszkow24.pl

 

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych