Wywóz leków to niska szkodliwość społeczna czynu? | farmacja.pl

Wywóz leków to niska szkodliwość społeczna czynu?

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2017-01-18 09:46:09 /

Sprawę osoby, która wywiozła leki o wartości 30 mln zł umorzono, bowiem przeprosiła ona prokuratora i obiecała, że już nigdy więcej nie będzie wywoziła leków poza granice Polski! W innym przypadku (wywóz leków o wartości 45 mln zł) prokurator umorzył postępowanie ze względu na niską szkodliwość społeczną czynu - pisze poseł Paweł Szramka.

- Ustalenia Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego w zakresie działalności tzw. mafii lekowej są szokujące - pisze w interpelacji skierowanej do Ministra Sprawiedliwości, poseł Paweł Szramka. - W uderzający w polskich pacjentów nielegalny wywóz leków poza granice naszego kraju zamieszani są nie tylko nieuczciwi farmaceuci, ale prawdopodobnie również przedstawiciele organów ścigania! Okazuje się na 95 wszczętych postępowań w zakresie wywozu leków, aż 3/4 kończyła się umorzeniem lub warunkowym zawieszeniem. Szczególnie kuriozalne są uzasadnienia - sprawę o wartości 30 mln zł śledczy umorzyli, gdyż oskarżona... przeprosiła i obiecała poprawę!

Poseł zwraca uwagę, że Główny Inspektorat Farmaceutyczny nie ma wątpliwości - mafia lekowa to zorganizowana, wielopoziomowa grupa przestępcza zajmująca się nielegalnym obrotem lekami na szkodę zwykłych Polaków korzystających z aptek. Proceder ten polega na wywozie poza granicę naszego kraju leków, które powinny być sprzedawane w Polsce. W efekcie w polskich aptekach bardzo często brakuje medykamentów, które lądują na półkach aptek w Niemczech, Francji czy Holandii. Nieuczciwym farmaceutom ten biznes najzwyczajniej w świecie się kalkuluje - za wywiezione poza granice Polski leki otrzymują bowiem znacznie większe pieniądze, niż mieliby je sprzedawać w naszym kraju.

- Takim praktykom sprzyjała także dotychczasowa postawa organów ścigania - twierdzi Szramka. - Departament ds. przestępczości gospodarczej w Prokuraturze Krajowej analizuje poszczególne postępowania dot. mafii lekowej prowadzone do tej pory przez prokuratury w różnych częściach Polski. Okazuje się, że na 95 wszczętych w ciągu ostatnich 3 lat postępowań w zakresie nielegalnego wywozu leków poza granice naszego kraju, aż 3/4 kończyła się umorzeniem lub warunkowym zawieszeniem. Najbardziej restrykcyjną karą za udział w mafii lekowej było, jak do tej pory osiem miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata.

- Najbardziej kuriozalne były jednak uzasadnienia dla wydawanych przez prokuratorów postanowień. Sprawę osoby, która wywiozła leki o wartości 30 mln zł umorzono, bowiem przeprosiła ona prokuratora i obiecała, że już nigdy więcej nie będzie wywoziła leków poza granice Polski! W innym przypadku (wywóz leków o wartości 45 mln zł) prokurator umorzył postępowanie ze względu na niską szkodliwość społeczną czynu… - wylicza poseł.
Jego zdaniem tego typu działania wszystkich zamieszanych w nią organów zarówno państwowych, jak i prywatnych są nie do pomyślenia.

- Nie do pomyślenia, że w państwie prawa osoby winne popełnionych czynów, ze szkodą na 30, czy 45 mln zł nie trafiają do więzienia, a śledztwo jest umarzane.

W ramach interpelacji poselskiej, Paweł Szramka zadaje Ministrowi Sprawiedliwości następujące pytania:

- Jaka jest skala tego patologicznego zjawiska?
- Ile spraw związanych z ww. procederem zostało umorzonych?
- Jak jest łączna kwota środków uzyskanych w sposób nielegalny poprzez nielegalny obrót lekami?
- Jakie działania zamierza podjąć Ministerstwo Sprawiedliwości, aby całkowicie wyjaśniono sprawę, a winnych procederu skutecznie pociągnąć do odpowiedzialności?

Źródło: sejm.gov.pl

Udostępnij
PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj