REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 8 września 2020

Wzrasta zainteresowanie szczepionką przeciw grypie

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

W błyskawicznym tempie wzrasta zainteresowanie szczepieniami na grypę. W rozmowie z reporterem RMF FM, Mariuszem Piekarskim, Grzegorz Kasprowicz, kierownik jednej z warszawskich aptek, przyznaje:

– W ciągu zeszłego tygodnia sprzedałem tyle szczepionek, co w całym zeszłym roku 

Dodaje on też, że także w hurtowniach można już dostrzec trudności z dostępnością do szczepionek, a na nowe dostawy, koniecznie jest zapisywanie się.

REKLAMA

Dostępność szczepionek

Kasprowicz relacjonuje dalej, że po szczepionkę zgłaszają się szczególnie osoby starsze, dla których szczepienie to, w części bądź w całości, jest refundowane. Jednocześnie jednak, ogólna ilość osób zainteresowanych szczepieniem jest tak duża, że pojawiają się obawy, że zapasy zamówione u producentów, skończą się w przeciągu kilku tygodni (czytaj też: Szczepionki przeciw grypie już są. Tylko gdzie?).

REKLAMA

Tymczasem, Ministerstwo Zdrowia wciąż deklaruje, że każdy, kto wyrazi chęć zaszczepienia się przeciw grypie, dostanie taką możliwość. Nie jest jednak w dalszym ciągu wiadome, jak przebiegają rozmowy, których celem jest sprowadzenie kolejnych szczepionek do kraju.

– Nie jest prawdą, że ministerstwo chce, żeby tych szczepień było 2 miliony, bo oczywiście chcemy, żeby było więcej zaznaczał w Porannej rozmowie z RMF FM, minister zdrowia Adam Niedzielski.

Z kolei wiceminister zdrowia, Waldemar Kraska, miał pod koniec sierpnia deklarować w Rozmowie w samo południe::

– Epidemiolodzy, którzy zajmują się grypą mówią, że w Polsce w tym roku będzie potrzeba ok. 3 mln szczepionek. (zobacz również: Kiedy szczepionki przeciw grypie trafią do aptek? Ile ich będzie?).

Nowa lista wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności

W poniedziałek, Minister Zdrowia miał też wydać nowe obwieszczenie dotyczące produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, którym grozić ma brak dostępności. Nowa lista liczy 306 pozycji, a wśród nich są również szczepionki przeciw grypie:  Influvac Tetra i VaxigripTetra (zawiesiny do wstrzykiwań w ampułko-strzykawce), a także  Fluenz Tetra (aerozol do nosa, zawiesina).

Oznacza to, że tych szczepionek nie wolno wywozić za granicę.

AM/rmf24.pl

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych