Wzrost cen czy regulacja rynku? | farmacja.pl

Wzrost cen czy regulacja rynku?

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2016-12-19 10:16:38 /

Polski rynek leków jest mocno schorowany – diagnozuje w rozmowie z Onetem wiceprezes Naczelnej Izby Aptekarskiej Marek Tomków. Receptą na bolączki wartego ok. 30 mld złotych rocznie sektora mogą być tylko gruntowne zmiany w prawie.

– Projekt nowelizacji przepisów, który trafił do Sejmu to tak naprawdę pierwszy etap zmian – mówi wiceprezes samorządów aptekarskiego.- Uporządkować trzeba m.in. zasady prowadzenia aptek, kwestie eksportu leków czy ich refundację.

- Obecnie obowiązujące przepisy nie przewidują ograniczeń w zakładaniu aptek ogólnodostępnych ze względu na ich liczbę na danym obszarze, odległość od innych aptek, czy też formę prowadzenia działalności – mówił podczas środowego posiedzenia komisji nadzwyczajnej ds. deregulacji (gdzie trafił projekt) jego wnioskodawca Waldemar Buda z PiS.

„Dalsze tworzenie aptek w obecnym kształcie narusza ważny interes publiczny, ponieważ powoduje, że dysfunkcjonalne apteki, które nie realizują swoich podstawowych zadań, eliminują z rynku prawidłowo funkcjonujące apteki” – czytamy w uzasadnieniu do projektu ustawy.Projekt nie dotyczy już działających aptek, przepisy są dedykowane nowym podmiotom. W noweli określa się również kwestie dziedziczenia aptek, bez wygaśnięcia zezwoleń na jej prowadzenie. Żeby tak się stało, choćby jeden ze spadkobierców będzie musiał spełniać nowe kryteria.

Marek Tomków z Naczelnej Izby Aptekarskiej dodaje: - Dzieci prawnika też nie mogą prowadzić kancelarii po jego śmierci, jeśli same nie są prawnikami. Nie dziedziczy się też prawa jazdy. Ta sama zasada będzie również dotyczyła tych aptekarzy, których dzieci nie skończą farmacji.

Więcej na: http://biznes.onet.pl/wiadomosci/kraj/apteka-dla-aptekarza-nowelizacja-prawa-farmaceutycznego/07mwtx

Źródło: biznes.onet.pl

Udostępnij
PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj