Za co Inspekcja Handlowa karze apteki? | farmacja.pl

Za co Inspekcja Handlowa karze apteki?

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2016-12-20 08:24:23 /

W ostatnim czasie nasilają się kontrole Inspekcji Handlowej w aptekach. Oprócz obecności cen na produktach znajdujących się zasięgu pacjenta, sprawdzana jest również obecność słownej i graficznej informacji o zakazie palenia wyrobów tytoniowych i papierosów elektronicznych.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami wszystkie produkty dostępne dla pacjenta (pacjent może ich dotknąć i obejrzeć) powinny być oznaczone ceną. Dotyczy to przede wszystkich produktów znajdujących się w części ogólnodostępnej aptek samoobsługowych. Ceną muszą być oznaczone również produkty dostępne w wyprzedaży lub przecenione. Poza tym wszelkiego rodzaju szampony, kremy do rąk i twarzy, pasty do zębów itp. kosmetyki oraz ciśnieniomierze, które zaliczane są do sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

Apteka nie musi oznaczać ceną produktów, które są dla pacjenta niewidoczne (znajdujące się w szufladach, szafach, gablotach). Również te produkty, które są dla pacjenta niedostępne nie wymagają oznaczenia ceną (a więc np. znajdujące się za szybą - pacjent może je zobaczyć, ale nie może ich dotknąć). Ceny obu tych kategorii produktów należy jednak umieścić w cenniku dostępnym dla pacjenta.

Ceną jednostkową nie oznacza się też produktów leczniczych oraz leków recepturowych. Ich ceny nie muszą znaleźć się też w cenniku.

Rozporządzenie Ministra Rozwoju w sprawie uwidaczniania cen towarów i usług, wprowadza również obowiązek przeliczania cen towarów stanowiąc, że cena jednostkowa uwidoczniona przy towarze na wywieszce lub w innej formie dostępnej dla kupującego, powinna dotyczyć ceny za:
- 1 litr lub metr sześcienny - dla towarów przeznaczonych do sprzedaży według objętości,
- 1 kilogram lub tonę - dla towarów przeznaczonych do sprzedaży według masy,
- 1 metr lub metr kwadratowy - dla towarów sprzedawanych według długości lub powierzchni
- 1 sztukę - dla towarów sprzedawanych na sztuki

Ceny jednostkowe towarów sprzedawanych według objętości mogą także dotyczyć 100 mililitrów lub 0,1 litra, a towarów sprzedawanych według masy - ilości za 100 gramów.

Nie wymaga uwidocznienia cena jednostkowa określonego towaru, jeżeli jest identyczna z ceną sprzedażu tego towaru.

Powyższe kwestie można rozwiązać poprzez wydrukowanie cennika produktów, wymagających ceny jednostkowej. Apteczne programy komputerowe umożliwiają jego wydruk - nawet w czasie kontroli PIH.

Jak się okazuje kontrolerzy Inspekcji Handlowe sprawdzają również, czy w aptece znajduje się prawidłowa informacja o zakazie palenia. Podstawą dla umieszczenia takiego oznaczenia w aptece jest ustawa o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Na jej mocy właściciel apteki jest zobowiązany umieścić w widocznym miejscu odpowiednie oznaczenie słowne i graficzne informujące o zakazie palenia wyrobów tytoniowych i papierosów elektronicznych.

Źródło: KOIA

Udostępnij
PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj