REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 20 czerwca 2018

Za wcześnie na regulowanie opieki farmaceutycznej w ustawie o SIOZ

Artykuł pochodzi z serwisu

Naczelna Izba Aptekarska złożyła w ramach konsultacji społecznych, szereg uwag do projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z wprowadzeniem Internetowego Konta Pacjenta, dotyczących wdrożenia opieki farmaceutycznej. Resort zdrowia jednak ich nie uwzględnił wskazując, że jeszcze przedwcześnie na takie rozwiązania…

Uwagi Naczelnej Izby Aptekarskiej nie zostały jednak uwzględnione w projektowanej nowelizacji. (fot. MGR.FARM)

REKLAMA

REKLAMA

Obecnie w Rządowym Centrum Legislacyjnym procedowany jest projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z wprowadzeniem Internetowego Konta Pacjenta. W ramach konsultacji społecznych do Ministerstwa Zdrowia wpłynęło wiele uwag dotyczących projektowanych zmian. Swoje sugestie przesłała do resortu również Naczelna Izba Aptekarska. Dotyczyły one postulatów zespołu roboczego do spraw pilotażowego wdrożenia opieki farmaceutycznej.

Zaproponowane przez samorząd aptekarski zmiany polegały przede wszystkim na wprowadzenia do ustawy pojęcia opieki farmaceutycznej i uporządkowania danych pacjenta w Internetowym Koncie Pacjenta w taki sposób, aby farmaceuci mogli w przyszłości korzystać z nich do świadczenia tej usługi (do pobrania uwagi NIA).

Uwagi Naczelnej Izby Aptekarskiej nie zostały jednak uwzględnione w projektowanej nowelizacji.

– Kwestia opieki farmaceutycznej jest w chwili obecnej przedmiotem prac Zespołu powołanego przez Ministra Zdrowia, który powinien wypracować spójną koncepcję metod wdrażania opieki farmaceutycznej, łącznie z propozycjami legislacyjnymi, w tym z przeprowadzeniem programu pilotażowego – czytamy w uzasadnieniu.

Resort zdrowia podaje, że w tym celu konieczne wydaje się wydanie rozporządzenia Ministra Zdrowia na podstawie art. 48e ust. 5 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1938, z późn. zm.).

– Przedwczesne natomiast byłoby regulowanie tej kwestii w ustawie o SIOZ, gdyż nie jest możliwe w chwili obecnej rozszerzenie funkcjonalności Platformy P1 o opiekę farmaceutyczną, a ponadto szczegółowe rozwiązania mają zostać dopiero wypracowane w ramach ww. pilotażu opieki farmaceutycznej – pisze Ministerstwo Zdrowia.

Źródło: RCL

Tagi: 
Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych