REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 30 stycznia 2019

Za wdrożenie e-recepty w aptece należy Ci się ulga

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Jeśli w 2018 roku farmaceuta prowadzący własną aptekę poniósł koszty związane z wdrożeniem systemu do obsługi recept elektronicznych, może odliczyć to sobie od podatku. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Prezydent 20 grudnia 2018 r. podpisał ustawę o zmianie niektórych ustaw w związku z e-skierowaniem oraz listami oczekujących na udzielenie świadczenia opieki zdrowotnej. Właśnie ta właśnie ustawa wprowadza ulgę w CIT i PIT na wdrożenie e-recepty (czytaj więcej: Prezydent podpisał ważną dla aptekarzy ustawę).

Co można odliczyć?

Aptekarz może od dochodu odliczyć kwotę netto (czyli bez VAT) wydatków, które poniósł w zeszłym roku na wdrożenie e-recepty. Chodzi np. o wydatki na sprzęt elektroniczny, usługi modernizacji, synchronizacji, szkoleń czy oprogramowania (czytaj więcej: WAŻNE! Odliczenie podatku dla aptek w związku z e-receptą? Znamy szczegóły!).

REKLAMA

Zatem, jeśli w 2018 r. farmaceuta poniósł wymienione wydatki na wdrożenie e-recepty, to, oprócz zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodu, może wartość netto takich wydatków (bez VAT) dodatkowo odliczyć od swojego dochodu.

REKLAMA

Jakie są limity odliczenia?

Jednak przepisy przewidują limity odliczenia:

  1. Pierwszy limit – do 3 500 zł na stanowisko w aptece ogólnodostępnej albo punkcie aptecznym.
  2. Drugi limit – liczba stanowisk objętych ulgą w danym miejscu nie może być większa niż cztery, czyli maksymalna kwota ulgi na aptekę ogólnodostępną albo punkt apteczny to 14 000 zł.
  3. Trzeci limit – jeśli przedsiębiorca ma kilka aptek lub punktów aptecznych, to limity obliczane są osobno dla każdego z tych miejsc. Jednak liczba uwzględnionych aptek i punktów aptecznych nie może być większa niż cztery.

Odliczenia tych wydatków od dochodu można dokonać w PIT składanym za rok podatkowy, w którym zostały poniesione wydatki. Ulgę należy rozliczyć do końca:

  • kwietnia 2019 r., będąc podatnikiem PIT,
  • marca 2019 r., będąc podatnikiem CIT ze zwykłym rokiem podatkowym.

Źródło: IK/podatkinazdrowie.pl

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych