REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 13 lutego 2019

Zabytkowa apteka na Nowym Świecie – jakie będą jej dalsze losy?

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Lokal przy Nowym Świecie 18/20, w którym mieściła się zabytkowa apteka zwana Gotycką, wkrótce będzie do wynajęcia. Tak wynika z ogłoszenie na witrynach lokalu. Czy powrócą do niej także historyczne meble?

Zabytkowa apteka wiele razy zmieniała właścicieli. W PRL-u należała do państwowego Cefarmu. W latach 90. natomiast odkupiła ją prywatna spółka AP-Farba. Kupiła ona historyczne wyposażenie, ale nie lokal.  Zarówno siedziba apteki, jak i meble są chronione wpisem do rejestru zabytków. To znaczy, że bez zgody konserwatora nie wolno dokonywać tu żadnych istotnych zmian. Tym bardziej nie nie wolno demontować i wywozić umeblowania.

REKLAMA

Starania o meble bezskuteczne

W lutym 2017 roku właściciele apteki bez zgody stołecznego konserwatora wywieźli zabytkowe meble do magazynu pod Warszawą (czytaj więcej: Zabytkowe meble wywiezione nocą z apteki). Jednak nie było tam dobrych warunków do ich przechowywania. Konserwator nakazał więc, by meble wróciły do 31 sierpnia 2018 r., ale do dziś tak się nie stało. Obecnie sprawę prowadzi mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków. Jakie podjął działania, żeby meble znów były na swoim miejscu?

REKLAMA

Jak donosi Gazeta Wyborcza: „W grudniu ubiegłego roku zostało wysłane upomnienie o wykonaniu nakazu. Ponadto MWKZ podjął trzykrotną próbę skontrolowania stanu zachowania i przechowywania zabytkowych mebli, która nie doszła do skutku, gdyż nie stawili się właściciele. W związku z tym w sierpniu 2018 r. na właścicieli nałożona została administracyjna kara pieniężna, ale spółka odwołała się do ministerstwa”.

Wyjście to zajęcie mebli

Ratusz rozważał pomysł utworzenia w Gotyckiej Aptece oddziału Muzeum Farmacji, który nadal sprzedawałby leki. Potem była mowa o aptece wzorcowej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (czytaj więcej: Zabytkowa apteka przy Nowym Świecie ocaleje?). Ostatecznie ma to być apteka z najemcą, który wygra konkurs. Rzecznik dzielnicy Jakub Leduchowski zapewnia, że w lokalu jest miejsce na zabytkowe meble. W ubiegłym roku miasto podjęło próbę zakupu wywiezionego wyposażenia. Złożyło właścicielom wstępną ofertę, choć woleli wieloletni najem.

– Propozycja znalazła zabezpieczenie w budżecie mojego biura. Warunkiem było udostępnienie mebli do oględzin przez rzeczoznawcę w celu oceny ich stanu i wyceny. Terminy oględzin właściciele przesuwali i pomimo monitów nie przywieźli mebli ani nie udostępnili ich w miejscu przechowywania – mówi Michał Krasucki, stołeczny konserwator zabytków.

Lokal apteki został wyremontowany w sierpniu 2018 r. i od tamtej pory czeka na powrót mebli (czytaj więcej: Gdzie są zabytkowe meble z apteki w Słupsku?). Gdy nie udało się porozumieć z ich właścicielami, stołeczny konserwator kilkakrotnie zwracał się do konserwatora wojewódzkiego, by wydał decyzję o zajęciu wyposażenia apteki. Obecnie przygotowuje się on do egzekucji administracyjnej obowiązku, który polega na przywróceniu mebli do budynku, w którym znajdowała się apteka.

Źródło: IK/warszawa.wyborcza.pl

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych