Zabytkowa apteka przy Nowym Świecie ocaleje? | farmacja.pl

Zabytkowa apteka przy Nowym Świecie ocaleje?

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2017-01-03 08:56:52 /

Stołeczny konserwator zabytków stoi na stanowisku, że zabytkowa apteka znajdująca się przy Nowym Świecie powinna być zachowana nie tylko dla jej historycznego wystroju, ale też jej funkcji.

Nad wspomnianą apteką zawisła groźba zamknięcia, gdy jej obecne właścicielki postanowiły zmienić profil działalności i w pomieszczeniach apteki prowadzić "sprzedaż produktów spożywczych, a także napojów alkoholowych oraz usług około handlowych". O zgodę na to zwróciły się do śródmiejskiego Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami, który decyzję uzależnił od opinii stołecznego konserwatora.

- Apteka na Nowym Świecie powinna pozostać - napisał na swoim profilu Facebookowym Michał Krasucki, stołeczny konserwator. - Dziś wydałem zalecenia dla ZGN Śródmieście, w których zwracam uwagę na potrzebę zachowania nie tylko historycznego wystroju neogotyckiej apteki, ale też jej funkcji.Krasucki przypomina, że apteka w tym miejscu powstała w wyniku przebudowy oficyny dla hrabiny Róży z Potockich Branickiej po 1852 r. Projekt wykonał Henryk Marconi. Do nowego wnętrza zaprojektował zestaw szaf i regałów aptecznych, które cudem przetrwały dwie wojny światowe i zmianę ustroju. Dlatego całe wyposażenie trafiło do rejestru zabytków ruchomych, ale jako związane z tym właśnie adresem.

- Niewiele jest takich historycznych wnętrz, w których integralnie łączyłyby się funkcja z wystrojem - pisze konserwator zabytków. - Niezmiennie od ponad wieku. W Warszawie to chyba ostatni taki przypadek. A już na pewno ostatnia taka apteka. Dlatego w tym wypadku powinno się chronić nie tylko wystrój, ale także sposób użytkowania miejsca. Liczę na to, że ZGN mimo wszystko dojdzie do porozumienia z najemcami tej przestrzeni. Jeśli nie, to będziemy się zastanawiać nad innymi rozwiązaniami.

W grudniu ZGN zaproponował firmie AP - Farma obniżkę czynszu w zamian za dalsze prowadzenie apteki. Oferta nie została przyjęta.

Źródło: wyborcza.pl / Facebook

Udostępnij
PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj