Zanieczyszczony antybiotyk z Polski? W Wietnamie zmarły dwie osoby | farmacja.pl

Zanieczyszczony antybiotyk z Polski? W Wietnamie zmarły dwie osoby

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2017-10-31 11:58:35 /

Dwie osoby zmarły w Wietnamie po podaniu im antybiotyku Tarcefoksym produkowanego przez Polfę Tarchomin. Gdy zainteresowała się tym "Wyborcza", władze spółki przyznały: - Mamy problem z zanieczyszczeniem preparatu. I zaczęły wycofywać go z rynku.

Tarcefoksym podawany jest dożylnie pacjentom chorym na ostre zapalenie płuc i w przypadkach poważnych zakażeń. Produkują go Tarchomińskie Zakłady Farmaceutyczne „Polfa” (spółka skarbu państwa). Duża część produkcji Polfy idzie na rynek azjatycki, głównie do Wietnamu.

Od stycznia do kwietnia 2016 r. wietnamska Agencja ds. Leków (DAV) odnotowała 43 przypadki niepożądanych efektów działania tego antybiotyku. Pod koniec kwietnia umiera mężczyzna, a pięć dni później pacjentka, której podano polski lek.

DAV wstrzymała sprzedaż antybiotyku na terenie Wietnamu. A Tarchomińskie Zakłady Farmaceutyczne Polfa wysłały do Hanoi ekspertów. Co ustalili? Jak pisze "Wyborcza", wyniki badań są złe. Po rozpuszczeniu proszku w fiolkach widać pływające zanieczyszczenia. - Mamy problem z zanieczyszczeniem preparatu – miała przyznać po interwencji "Gazety Wyborczej" firma Polfa.
- Byliśmy przekonani i twierdziliśmy, że nie ma mowy o jakościowych wpadkach produktu. Ostatecznie udowodniono nam, że fakty są inne – raportują wysłannicy do centrali Polfy cytowani przez "Wyborczą".

Piszą o możliwym zanieczyszczeniu antybiotyku: po rozpuszczeniu preparatu w fiolkach coś pływa. Firma wypłaciła więc odszkodowanie w postaci rabatów na wysokość 3 mln zł.

Więcej na ten temat pisze Gazeta Wyborcza.

Źródło: wyborcza.pl / money.pl

Udostępnij
PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj