REKLAMA
Autor: Redakcja Farmacja.pl Opublikowano: 23 stycznia 2019

Zapalenie dziąseł – Aptekarzu dowiedz się więcej!

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

W aptece możemy odnaleźć wiele preparatów służących do pielęgnacji oraz leczenia chorób jamy ustnej. Należą do nich także służące do terapii zapalenia dziąseł. Co o tej nieprzyjemnej dolegliwości powinniśmy wiedzieć, stojąc za pierwszym stołem? I jakie są skuteczne metody leczenia? O tym poniżej…

(fot. shutterstock)

REKLAMA

Przyczyna wystąpienia zapalenia dziąseł

Dlaczego mimo to, że zdecydowana większość społeczeństwa regularnie myje zęby, jest to nadal problem bardzo powszechny? Aby się o tym przekonać, należy pochylić się nad tym, w jaki sposób rozwija się zapalenie.

REKLAMA

Już po krótkim czasie od mycia, zęby pokrywają się powłoką składającym się m.in. ze śliny i tzw. płynu dziąsłowego. Do tej warstwy przylegają resztki pokarmów, martwe komórki błony śluzowej jamy ustnej i bakterie, tworząc tzw. płytkę nazębną. Jeżeli nie usuniemy tej warstwy w odpowiednim czasie, to mikroorganizmy wytworzą fosforan wapienny, nazywany kamieniem nazębnym. Bakterie uwalniają enzymy i toksyny, które powodują stan zapalny. Jeżeli płytka nazębna nie zostanie usunięta, to stan zapalny rozprzestrzenia się i ostatecznie prowadzi do zniszczenia struktur zębowych, a w konsekwencji  do utraty zęba.

Zapalenie dziąseł to nie tylko następstwo słabej higieny jamy ustnej. Przyczyn powstania tej dolegliwości można także doszukać się w stylu życia (stres, błędy dietetyczne), schorzeniach całego organizmu (cukrzyca, białaczka, anoreksja, bulimia) lub przyjmowaniu niektórych leków (np. leki stosowane w padaczce, blokery kanału wapniowego, antybiotyki, glikokortykosterpidy wziewne), czy mechanicznego uszkodzenia dziąseł (np. twardym jedzeniem, zbyt mocnym szczotkowaniem zębów).Zapalenie dziąseł charakteryzuje się wystąpieniem obrzęku, zaczerwienienia wrażliwością na dotyk oraz częstymi krwawieniami. Czasem widoczna jest płytka nazębna, szczególnie tam, gdzie trudno dotrzeć szczoteczką, doprowadzając do odsłonięcia szyjek zębowych i ich nadwrażliwości na temperaturę. Czasem dochodzi do rozchwiania zębów. Pacjent, który cierpi na zapalenia jamy ustnej często odczuwa suchość, niesmak i nieżwieży zapach z ust.

Zapalenie dziąseł u dzieci chorych na astmę

Zapalenie dziąseł występuje częściej u osób chorych na astmę. Do grupy ryzyka zaliczyć należy także pacjentów, którzy ze względu na różne czynniki chorobotwórcze oddychają głównie przez usta. Przesuszona śluzówka sprzyja wystąpieniu stanu zapalnego. Chorzy leczeni glikokortykosteroidami są przede wszystkim narażeni na występowanie schorzeń jamy ustnej. Zmineralizowane złogi osadów nazębnych także częściej występują u chorych na astmę. Tak więc młodzi pacjenci leczeni z powodu astmy oskrzelowej należą do grupy wysokiego ryzyka zapadalności na choroby jamy ustnej i powinni być poddani specjalistycznej opiece stomatologicznej.

Zapalenie dziąseł u kobiet w ciąży

Ciążowe zapalenie dziąseł występuje najczęściej w drugim miesiącu od zapłodnienia i staje się coraz intensywniejsze z czasem trwania ciąży. Zapalenie jest indukowane przez wzrastający poziom ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej, następnie wysokie stężenia estrogenów i progesteron podtrzymują zainicjowany stan zapalny. Po porodzi, kiedy następuje unormowanie poziomu hormonów objawy ulegają złagodzeniu lub całkowicie przemijają.

Czynniki wskazujące na konieczność skierowania pacjenta do lekarza

  • Nieprzyjemny posmak towarzyszący krwawieniu z dziąseł – możliwe zapalenie ozębnej
  • Samoistne krwawienie z dziąseł – podejrzenie zapalenia ozębnej
  • Objawy choroby ogólnoustrojowej – oznaka poważniejszej przyczyny leżącej u podstaw krwawienia

Od lewej: zdrowe dziąsło, zapalenie dziąsła oraz zapalenie ozębnej (fot. shutterstock)

Wskazówki i rady dla pacjenta

Nitkowanie zębów

Zaleca się, aby nitkować zęby raz dziennie, aby usunąć płytkę nazębną z przestrzeni międzyzębowych. Należy oderwać około 20 cm nici, zawinąć wokół palców obu dłoni i umieścić między zębami. Nić należy zaginać w kształt litery C między zębami i dziąsłem aż do uczucia oporu, a następnie przesuwać kilka razy pionowo w górę i w dół.

Stosowanie fluoru

Jest to pierwiastek, któremu udowodniono zmniejszanie częstości występowania próchnicy. Warto pamiętać, że u dzieci powinno stosować się pasty zawierające niższe stężenia fluoru, ze względu na możliwość występowania przebarwień.

Leczenie preparatami OTC

Najważniejszym aspektem jest dobra higiena jamy ustnej. Należy szczotkować zęby pastą z fluorem dwa razy dziennie i 3 razy w tygodniu czyścić nicią dentystyczną miejsca niedostępne dla szczoteczki. Nowe badania udowadniają, większą skuteczność szczoteczek elektrycznych nad manualnymi.

Największą skuteczność w likwidowaniu płytki nazębnej i zapalenia dziąseł jest chlorheksydyna w stężeniu 0,1 lub 0,2%. Do leków stosowanych w zapaleniu dziąseł zalicza się płyny zawierające chlorheksydynę lub wodę utlenioną. Nie wykazano istotnych klinicznie działań niepożądanych obu substancji stosowanych w płukankach.

Najnowsze badania dotyczące leczenia

Na rynku pojawiają się kolejne innowacyjne metody, których celem jest poprawa stanu pacjentów z zapaleniem dziąseł, zwłaszcza dla tej grupy predysponowanej do wystąpienia tego schorzenia. Do takiej należy produkt zawierający chlorheksydynę, dekspantenol i alantoinę. Sprawdzano dwie postacie tego leku, czyli pastę i płyn do płukania ust. Wykazano, że obie formy po 21-dniowym okresie stosowania przyniosły znaczącą poprawę stanu zdrowia pacjenta.

Kolejnym przykładem jest pasta zawierająca tlenek cynku, cytrynian cynku, argininę oraz 1450 ppm fluorku sodu w bazie krzemionkowej. Preparat porównywano z pastą zawierającą tylko fluorek sodu w okresie 6 miesięcy. Udowodniono, że preparat zawierający oprócz fluoru, kombinację tlenku cynku, cytrynianu cynku i argininy zapewnia znacznie większy efekt zmniejszania parametrów płytki nazębnej oraz zapalenia dziąseł w porównaniu z preparatem zwierającym sam fluor.

 

Bibliografia:

 

  • Magaz, V. R., Llovera, B. F., Martí, M., & Garre, A. (2018). Clinical Impact and Cosmetic Acceptability of Chlorhexidine-enriched Toothpaste and Mouthwash Application on Periodontal Disease: A Randomized Clinical Study. The journal of contemporary dental practice19(11), 1295-1300.
  • Delgado, E., Garcia-Godoy, F., Montero-Aguilar, M., Mateo, L. R., & Ryan, M. (2018). A Clinical Investigation of a Dual Zinc plus Arginine Dentifrice in Reducing Established Dental Plaque and Gingivitis Over a Six-Month Period of Product Use. The Journal of clinical dentistry29(Spec No A), A33-40.BAX-ADAMOWICZ, ANETA; ŚNIATAŁA, RENATA. WYSTĘPOWANIE ZAPALEŃ DZIĄSEŁ U DZIECI CHORUJĄCYCH NA ASTMĘ OSKRZELOWĄ. Nowiny Lekarskie, 2013, 82.3: 204-207.
  • BILIŃSKA, Maria; SOKALSKI, Jerzy. Pregnancy gingivitis and tumor gravidarum. Ginekologia polska, 2016, 87.4: 310-313.
  • RUTTER, Paul, et al. Opieka farmaceutyczna: objawy, rozpoznanie i leczenie. Elsevier Urban & Partner, 2018.
Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych