REKLAMA
Autor: Redakcja rx edu pl Opublikowano: 5 stycznia 2021

Zapis dawkowania w ujęciu nowego rozporządzenia w sprawie recept

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Czy w związku z nowym rozporządzeniem poniższe dawkowanie nadal można uznać i zrealizować receptę powyżej dwóch opakowań ze zniżką? Np. przy:

  • tabletkach i kroplach  – 1 × 1,
  • paskach – 3 x dziennie,
  • kroplach – 1x dz op/ol?

Odp.:

Niestety recepty wystawione od 1 stycznia 2021 r. powinny spełniać wymogi określone w § 2 ust. 2 pkt 2 aktualnego rozporządzenia w sprawie recept:
2. Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
2) sposobie dawkowania, rozumie się przez to informację o liczbie jednostek dawkowania i częstotliwości ich stosowania w określonym czasie.
Jeżeli zapis nie spełnia ww. kryteriów, czyli brak jest liczny jednostek dawkowania (doprecyzowanie rodzaju nie jest wymagane, gdy postać leku jest znana) lub częstotliwości stosowania, dawkowanie należy uznać za błędne/nieprecyzyjne i wydać maksymalnie ilość leku znajdującą się w dwóch najmniejszych opakowaniach leku.
W przytoczonej sytuacji 1 × 1 przy tabletkach, kapsułkach, saszetkach i kroplach można uznać, z kolei 3 x dziennie dla pasków czy 1x dz OP/OL dla kropli już niekoniecznie.

REKLAMA
REKLAMA
Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych