REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 21 stycznia 2020

ZAPPA: nie ma co wszczynać histerii, że jest coraz mniej aptek

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Związek Aptekarzy Pracodawców Polskich Aptek zwraca uwagę, że spadek liczby aptek w Polsce jest potrzebny. Jego zdaniem nadal mamy za dużo aptek, więc ten trend jest objawem zdrowienia rynku.

Zdaniem Związku liczba aptek w Polsce jest nieadekwatna do liczby mieszkańców. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego na jedną aptekę przypada w Polsce średnio 2628 osób. Tymczasem średnia dla Unii Europejskiej wynosi ok. 4350 mieszkańców na aptekę. Obecnie aptek jest niecałe 14 tysięcy – czyli zdecydowanie za dużo. Wtedy zaczyna dziać się źle na rynku aptecznym (czytaj również: ZAPPA po raz kolejny przeciwko polityce DOZ).

To sieci mają problem

ZAPPA bije także do alarmujących przekazów, które podnosi PharmaNET o coraz mniejszej liczbie aptek. Faktycznie sieci aptek mają się o co martwić, gdy weźmie się pod uwagę ich ekspansywne zapędy do opanowania polskiego rynku aptek pod sztandarem dobra pacjenta. A przecież to sieci łamią zakaz koncentracji oraz nie przestrzegają zapisów ustawy „Apteka dla Aptekarza”, na którą się powołują.

REKLAMA

„Obecnie ok. 20% aptek w Polsce działa z naruszeniem przepisów antykoncentracyjnych – wszystkie należą do aptecznych sieci. Powoduje to, że rośnie ich przewaga konkurencyjna, a więc apteki niesieciowe bankrutują. Małe apteki nie są w stanie utrzymać się przy agresywnej polityce cenowej, na którą mogą pozwolić sobie sieci” – czytamy na stronie ZAPPA.

REKLAMA

Jak apteki powinny dbać o pacjentów?

Związek przypomniał też, że dbanie o dobro pacjenta powinno wyglądać inaczej (czytaj również: „Apteka dla aptekarza” ocaliła indywidualne apteki). Przytoczył w tym kontekście wyrok NSA, który stwierdził, że usługi farmaceutyczne mają mieć na celu ochronę zdrowia publicznego, zatem muszą być dostępne dla pacjentów i realizowane na poziomie spełniającym wymogi (konstytucyjny i ustawowy) ochrony zdrowia publicznego.

„Od podmiotu prowadzącego aptekę można wymagać, aby nie był nastawiony wyłącznie na zysk, lecz bilansował elementy ekonomiczne z elementami ochrony zdrowia. Przy nadmiernej koncentracji aptek równowaga między wspomnianymi elementami mogłaby zostać zaburzona, gdyż przeważałby element zysku” – dodał sąd.

Źródło: IK/ZAPPA

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych