REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 2 listopada 2018

Zarabiają w Polsce na lekach przemycanych z Rosji

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Coraz częściej do Polski trafiają nielegalnie leki z Rosji. Przemytnicy zarabiają na ich odsprzedaży, a różnice w cenie wynoszą niekiedy 500%. Przykładowo cena Trimatazidinum na rynku rosyjskim wynosi w przeliczeniu ok. 5-6 zł za opakowanie (60 sztuk), w Polsce za ten sam lek trzeba zapłacić od 25 do ponad 30 zł….

Leki, poza wyrobami tytoniowymi i alkoholem stanowią towar, który coraz częściej przemycany jest na rynek europejski w celu dalszej odsprzedaży. (fot. IAS w Olsztynie)

REKLAMA

REKLAMA

W piątek 26 października, około godz. 16.00, do odprawy zgłosiła się obywatelka Litwy kierująca samochodem osobowym marki Peugeot. Funkcjonariusze celno-skarbowi skierowali pojazd na rewizję. W boczkach bagażnika ujawniono ponad 1500 tabletek różnych leków min.: Posiciklina, Piracetum Trimatazidinum. Są to leki używane w schorzeniach serca, krążenia i antybiotyki wydawane na receptę. Za przemyt leków podróżną ukarano mandatem karnym, produkty lecznicze zostały zatrzymane. O ich ewentualnym zniszczeniu zadecyduje sąd.

– Za przemyt leków podróżną ukarano mandatem karnym, produkty lecznicze zostały zatrzymane. O ich ewentualnym zniszczeniu zadecyduje sąd – poinformował rzecznik prasowy Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) Ryszard Chudy.

Trzy dni później, w poniedziałek 29 października doszło do podobnej sytuacji. Także u obywatelki Litwy wykryto ponad 90 opakowań leków różnego rodzaju. Kobieta nie posiadała przy sobie żadnych dokumentów potwierdzających chorobę. Wśród przewożonych leków znalazł się min.: Omeprazol, Vinpocentie, maści Clotrimazol – leki na żołądek, krążenie i przeciwzapalne. Łącznie kobieta przewoziła ponad 500 tabletek różnych leków. Ze względu na przewóz leków w ilości większej niż 5 najmniejszych opakowań, zostały one zajęte.

Leki, poza wyrobami tytoniowymi i alkoholem stanowią towar, który coraz częściej przemycany jest na rynek europejski w celu dalszej odsprzedaży. Różnice w cenie sięgają od 100 do 500%. Np. Trimatazidinum – cena na rynku rosyjskim wynosi w przeliczeniu ok. 5-6 zł za opakowanie (60 sztuk), w Polsce za ten sam lek trzeba zapłacić od 25 do ponad 30 zł.

Źródło: Izba Administracji Skarbowej w Olsztynie / Kurier Gołdapski

Tagi: 
Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych