Zbiórka leków dla ubogich odwołana. To nielegalne - przypomina GIF. | farmacja.pl

Zbiórka leków dla ubogich odwołana. To nielegalne - przypomina GIF.

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2017-11-21 10:50:00 /

Wrocławski oddział Polskiego Towarzystwa Studentów Farmacji odwołał akcję „Przynieś leki do apteki", dzięki której miały zostać zebrane leki dla ubogich. Zastrzeżenia do jej legalności miał Główny Inspektor Farmaceutyczny. Sprawą zainteresowały się też media.

Wrocławianie chętnie włączyli się do akcji, a studenci dyżurujący w prowadzącej zbiórkę Aptece Akademickiej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym uzbierali sporo farmaceutyków (czytaj więcej: Ta apteka zbiera leki dla potrzebujących).

– Jestem zaskoczony, że apteka zgodziła się na nielegalną zbiórkę – mówi Paweł Trzciński, rzecznik GIF. – Przepis mówiący, że nie można wprowadzać do ponownego obiegu leków, które znajdą się w rękach pacjenta, obowiązuje prawie na całym świecie. Szczytna i piękna idea zbiórki leków dla osób, które na nie nie stać, jest sprzeczna z zasadami przechowywania leków. Nie możemy mieć pewności, w jaki sposób były przechowywane, a lek poza kontrolą, przegrzany czy przemrożony, może stać się trucizną – tłumaczy Paweł Trzciński.

Zastrzeżenia zgłosili sami farmaceuci, którzy na niezgodność zbiórki z prawem zwrócili uwagę również „Rzeczpospolitej", którzy pisali: Jako przyszli farmaceuci studenci powinni wiedzieć, że akcja narusza art. 96 ust. 5 i 6 prawa farmaceutycznego: produkty lecznicze lub wyroby medyczne wydane z apteki nie podlegają zwrotowi.
Naczelna Izba Aptekarska również podkreśla, że przepis zabraniający wtórnego obrotu nie wynika z chęci blokowania pacjentom dostępu do leków.

– Ludzie starają się pomóc z dobrego serca i należy to docenić. Jednak lek, który wraca z rynku wtórnego, może być niebezpieczny. Przykładem jest insulina, którą należy trzymać w lodówce. Niewłaściwie przechowywana, może stracić właściwości i mieć tragiczne skutki dla pacjenta – tłumaczy wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Marek Tomków.

– W związku z zastrzeżeniami studenci odwołali akcję. Leki, które zostały zebrane, zostaną przekazane do apteki i tam zutylizowane – mówi Monika Maziuk, rzeczniczka Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.

Więcej na ten temat pisze Rzeczpospolita.

Źródło: rp.pl

Udostępnij
PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj