Ziobro: Proponujemy ustawę, która pozwoli ścigać przestępców z mafii lekowej | farmacja.pl

Ziobro: Proponujemy ustawę, która pozwoli ścigać przestępców z mafii lekowej

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2018-03-21 13:09:12 /

Do 10 lat więzienia za nielegalny wywóz leków, do 3 lat więzienia za utrudnianie kontroli oraz do 300 tys. zł kary za ukrywanie dokumentów - takie kary przewiduje ustawa, która dzisiaj zapowiedziało Ministerstwo Sprawiedliwości. Zastraszanym inspektorom farmaceutycznym ma teraz pomagać policja, a karze będą podlegać wszystkie podmioty, które są zaangażowane w proceder nielegalnego wywozu leków.

- Proponujemy rozwiązania, które pozwolą skutecznie ścigać przestępców z mafii lekowej - poinformował w środę minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Podkreślił, że przepisy te będą bardzo ważnym narzędziem dla prokuratury, a przy ich przygotowaniu pracowali najlepsi eksperci.

Szczegóły zmian proponowanych w projekcie ustawy o walce z mafią lekową przedstawił wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł, który wskazał na cztery najważniejsze zapisy w projekcie - w jego ocenie kompleksowo rozwiązujące problem wyprowadzania leków poza granice Polski.

Ministerstwo proponuje wprowadzenie przepisu administracyjnego, który zabrania nabywania przez hurtownika leków z apteki, co odbywa się często przez pośredników, punkty zielarskie oraz innego rodzaju punkty apteczne. Wprowadzony ma być także przepis karny, który będzie penalizował zarówno zachowanie polegające na sprzedaży takich leków przez apteki i nabywanie ich przez hurtownie, a także karze wszystkie inne podmioty, które są zaangażowane w ten proceder.
Kolejny zapis ma na celu "danie konkretnych, mocnych uprawnień" inspektoratowi farmaceutycznemu do przeprowadzania kontroli planowych, doraźnych i krzyżowych. Mają pojawić się też rozwiązania, pozwalające na lepsze zabezpieczanie dowodów przestępstwa.

- Dzisiaj organy ścigania są bezradne, nie mają dowodów, gdyż są one niszczone, a przepisy z tym związane są przez przestępców bezwzględnie obchodzone - stwierdził Marcin Warchoł. Zastraszanym przez przestępców inspektorom ma teraz pomagać policja.

Ustawa przewiduje do 10 lat więzienia za nielegalny wywóz leków, do 3 lat więzienia za utrudnianie kontroli oraz do 300 tys. zł kary za ukrywanie dokumentów.

Źródło: Interia Fakty

Udostępnij

PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj