Zmiany na liście darmowych leków dla seniorów | farmacja.pl

Zmiany na liście darmowych leków dla seniorów

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2016-11-07 11:52:05 /

Od 1 listopada na liście bezpłatnych lekarstw dla osób powyżej 75. roku życia jest o 20 preparatów więcej. Seniorzy narzekają jednak, że ich portfele niewiele na tym oszczędzają - pisze Kurier Lubelski.

Na liście darmowych leków dla osób powyżej 75 lat znajduje się obecnie 1149 medykamentów. Mimo, że od 1 listopada dopisano do niej 20 leków, to w większości zmiany polegają na dopisaniu tych samych lekarstw, ale w innych dawkach lub opakowaniach.

Tak jest w przypadku leku Vilpin stosowanego w nadciśnieniu tętniczym i Apo Doxanu, który łagodzi dolegliwości związane z prostatą. Dotyczy to również Doxaru przeznaczonego dla mężczyzn i leku Lorista obniżającego ciśnienie krwi. Do listy darmowych lekarstw dopisano także Zahron w innych dawkach i opakowaniach. Lek przyjmują pacjenci cierpiący na podwyższony poziom cholesterolu.
Na wykazie obowiązującym od 1 listopada jest zaledwie kilka nowych lekarstw, które wcześniej nie były dostępne bezpłatnie. Są to np. Damloc oraz Awalten stosowany przy nadciśnieniu i Benodil dla astmatyków czy chorych na obturacyjną chorobę płuc.

Według zapowiedzi ministra zdrowia, lista ma być dalej aktualizowana co dwa miesiące wraz z obwieszczeniem refundacyjnym. Kolejna aktualizacja obowiązywać będzie od 1 stycznia. Seniorzy liczą, że zostanie znacznie rozszerzona. Dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, że w nowym wykazie mają się znaleźć tym razem lekarstwa stosowane w chorobach kardiologicznych, krótko działające insuliny i leki dla osób z jaskrą - piszą dziennikarze Kuriera Lubelskiego.

Ministerstwo Zdrowia podaje, że w samym tylko wrześniu apteki wydały seniorom ponad 2,7 mln opakowań darmowych preparatów na sumę 26 mln złotych. Resort zdrowia zaznacza, że w 2015 r. pacjenci po 75. roku życia wydali ok. 860 mln zł na leki refundowane.

Źródło: Kurier Lubelski

Udostępnij
PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj