REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 25 października 2019

Zmierzch indywidualnych aptek? W Stanach Zjednoczonych upadają setkami…

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Od 2009 r. do 2015 r. zamknięto w Stanach Zjednoczonych 9 654 aptek. Apteki indywidualne, niezależnie od umiejscowienia w miastach i na wsiach, zamykały się trzy razy częściej niż apteki sieciowe.

Badanie przeprowadzone przez University of Illinois w Chicago pokazało, że w miejskich dzielnicach o niskich dochodach zamyka się mniej więcej jedna na cztery apteki. Natomiast na obszarach wiejskich o niskich dochodach już tylko jedna na siedem. W miastach apteki obsługujące dużą liczbę osób nieubezpieczonych lub korzystających z publicznych ubezpieczeń były dwa razy bardziej narażone na zamknięcie niż inne apteki. Ten trend nie był widoczny też na obszarach wiejskich (czytaj więcej: Farmacja na świecie: USA).

– Niezależne apteki są często wykluczane z pakietów cenowych, jakie dostają sieci aptek i umów, które są coraz ważniejszym aspektem konkurencji na rynku aptecznym. Nie jest więc zaskakujące, że niezależne apteki są bardziej narażone na zamknięcie – twierdzi szefowa zespołu badawczego Profesor Dima Mazen Qato.

REKLAMA

Wskazuje, że na rynku aptecznym wysiłki mające na celu poprawę dostępu do leków na receptę skupiły się niemal wyłącznie na obniżaniu kosztów. Tymczasem po zamknięciu lokalnej apteki, dostępność nawet do tych najtańszych leków zostanie znacznie ograniczona (czytaj również: USA chce importować tanie leki z Kanady. Firmy mają obawy…).

REKLAMA

– Potrzebne są rozwiązania, które będą dotyczyć zamykanych aptek, ponieważ taka sytuacja ma ogromny wpływ na dostęp do leków i przestrzegania zaleceń lekarskich  – powiedziała Qato.

Wyniki badania mogą pomóc decydentom w próbach poprawy dostępu do leków na receptę w Stanach Zjednoczonych. Jego autorzy stwierdzili, że reformy płatności – w tym wyższe stawki refundacji recept Medicaid i Medicare – oraz wzmocnienie regulacji standardów dostępu do aptek, preferowanych sieci aptecznych i programu ustalania cen leków są potrzebne, aby pomóc aptekom najbardziej zagrożonym zamknięciem.

– Nasze ustalenia pokazują również, że przedsiębiorcy prowadzący apteki indywidualne, we współpracy z planami zdrowotnymi i osobami zarządzającymi aptekami, powinni rozważyć bardziej innowacyjne, ukierunkowane i wydajne świadczenie usług aptecznych – powiedziała Qato.

Badania opublikowano 21 października w JAMA Internal Medicine.

Źródło: KB/Drug.com

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych