REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 3 kwietnia 2019

ZSMOPL – nie musisz raportować roślinnych produktów leczniczych

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Minister zdrowia wystosował komunikat 28 marca w sprawie wyłączenia produktów leczniczych roślinnych z raportowania do Zintegrowanego Systemu Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi (ZSMOPL).

Ministerstwo Zdrowia przyznało dobrowolność raportowania roślinnym produktom leczniczym. Pozostałe leki z dniem 1 kwietnia obowiązkowo należy raportować do systemu ZSMOPL (czytaj więcej: WAŻNE! Pierwsze problemy ze ZSMOPL. Do końca kwietnia stan przejściowy…). Muszą to robić podmioty odpowiedzialne, hurtownie farmaceutyczne, apteki i punkty apteczne oraz działy farmacji szpitalnej.

REKLAMA

Komunikat Ministra Zdrowia jest reakcją na liczne postulaty, które PASMI wraz z Polskim Komitetem Zielarskim wielokrotnie kierowali do resortu. Prosili o wyłączenie z raportowania do ZSMOPL informacji o obrocie roślinnym produktem leczniczym (czytaj więcej: WAŻNE: Ministerstwo o karach dla aptek za błędne raportowanie do ZSMOPL).

REKLAMA

Ministerstwo Zdrowia przeanalizowało aspekty związane z wyzwaniem organizacyjno-finansowym, jaki został postawiony przed producentami roślinnych produktów leczniczych, i problemami z tym związanymi. Ponadto resort wziął pod uwagę główny cel wdrożenia systemu, czyli zapewnienie stałego dostępu do ważnych produktów leczniczych. Ich brak może spowodować trwałe i niekorzystne następstwa zdrowotne. W efekcie MZ uznało, że roślinne produkty będzie można raportować fakultatywnie.

– Doceniamy decyzję podjętą przez ministra zdrowia, która w pełni adresuje politykę rządu w odniesieniu do ochrony małych i średnich przedsiębiorstw, niemniej jednak oczekujemy, iż kolejnym krokiem będzie wprowadzenie odpowiednich zapisów do Prawa Farmaceutycznego – mówi Prezes PASMI Ewa Jankowska.

 Źródło: IK/pasmi.pl

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych