Zwiększanie marży z leków recepturowych | farmacja.pl

Zwiększanie marży z leków recepturowych

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2017-01-17 09:59:26 /

Do konsultacji publicznych trafił niedawno projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie informacji gromadzonych przez apteki oraz przekazywanych Narodowemu Funduszowi Zdrowia. To efekt zawyżania wyceny leków recepturowych przez niektóre apteki.

– Z naszych informacji wynika, że część aptek, głównie sieciowych, stosowała opakowania o niewielkiej gramaturze zamiast większych, bo mogły liczy na większą marżę od mniejszych opakowań, np. zamiast jednego 10-gramowego opakowania stosował 10 opakowań jednogramowych – tłumaczy Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej w rozmowie z Rzeczpospolitą.
Projekt nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie informacji gromadzonych przez apteki oraz przekazywanych do NFZ przewiduje też zwiększenie liczby danych, które należy zawrzeć w raporcie przesyłanym do Funduszu co dwa tygodnie. Narodowy Fundusz Zdrowia chce znać: datę i godzinę przygotowania oraz wydania leku, wartość opakowania i liczbę opakowań leków recepturowych, czyli przygotowywanych według recepty w aptece.

Projekt ma doprecyzować sprawozdawczość wieloma szczegółowymi danymi dotyczącymi składowych kosztowych leków recepturowych, co pomoże zapobiegać nadużyciom.

Źródło: Rzeczpospolita

Udostępnij
PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj